Praca za granicą w 2020. Czy wciąż warto wyjeżdżać do innych krajów w poszukiwaniu zatrudnienia?

2019 powoli dobiega końca, nadchodzi kolejny rok. Jak prognozują politycy i ekonomiści, nasze zarobki nieustannie rosną, podnoszona jest minimalna krajowa a miejsc pracy nie brakuje. Jednak wciąż wielu Polaków decyduje się na wyjazdy za granicę w poszukiwaniu lepszego życia. Czy w 2020 roku będą mieli szasnę na zatrudnienie w obcych krajach?

Emigracja Polaków – gdzie najlepiej szukać pracy za granicą?

Najbardziej korzystne oferty pracy można znaleźć w krajach skandynawskich. Norwegia czy Szwecja wciąż potrzebują pracowników, oferując w zamian wysokie zarobki i atrakcyjny pakiet świadczeń socjalnych. Jednak ciężko zdobyć w tym kraju godną pracę bez polecenia i znajomości języka. Dlatego Polacy chętniej emigrują do Niemiec, ponieważ mają większe szanse na zdobycie tam zatrudnienia. Pracy szukać mogą tu również osoby bez znajomości języka i bez doświadczenia. Konkurencją dla Niemiec jest również Austria, Francja oraz Holandia, natomiast popularnym krajem migracji może stać się również Szwajcaria. Zachęca do tego bardzo wysokimi zarobkami i dobrym standardem życia. W poszukiwaniu zatrudnienia, warto przejrzeć oferty pracy europa.jobs. Znajdziemy tu aktualne ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników na terenie całej Europy.

Branże, w których brakuje pracowników

Nie każda osoba ma niestety szansę na znalezienie godnego zatrudnienia za granicą. Wszystko zależy od doświadczenia, referencji oraz znajomości języka. Jak rozkłada się zapotrzebowanie na konkretne branże w poszczególnych krajach?

  • Skandynawia – najchętniej zatrudniani są specjaliści budowlani, tacy jak malarze, dekarze, murarze czy cieśle. Dodatkowo poszukiwani są również elektrycy, spawacze i operatorzy koparek. Jeżeli znasz dobrze język i masz odpowiednie klasyfikacje, wysoko cenieni są specjaliści w branży IT.
  • Niemcy – bardzo duże zapotrzebowanie jest na pomoc przy osobach starszych, jak również na pielęgniarki i pracowników budowlanych. W sezonie można z powodzeniem znaleźć pracę przy zbiorach owoców i warzyw.
  • Francja – tu z kolei potrzebni są hydraulicy, spawacze, elektrycy czy specjaliści budowlani. W sezonie rośnie zapotrzebowanie na pracowników przy zbiorach winogron.
  • Holandia – pracę można znaleźć jako pracownik produkcji przy segregacji kwiatów, warzyw i owoców, jak również magazynier.
  • Szwajcaria – rośnie zapotrzebowanie na pielęgniarki, ale również na elektryków, tynkarzy i ślusarzy.

Ile będzie można zarobić za granicą w 2020?

Największymi zarobkami będzie można się cieszyć właśnie w Szwajcarii. Pensje w tym kraju zaczynają się od 12 000 zł (dla pracowników bez doświadczenia i kwalifikacji), a mogą skończyć nawet na 50 000 zł. Nawet po odliczeniu dość wysokich kosztów życia i utrzymania w Szwajcarii, miejsce to będzie najatrakcyjniejszym dla Polaków pod względem emigracji. Równie godnym zarobkiem mogą cieszyć się operatorzy koparek, murarze czy cieśle w Skandynawii, których zarobki osiągną nawet od 15 000 do 20 000 tysięcy złotych miesięcznie. W Niemczech, przeciętny Polak zarobi od 2500 – 4000 euro.

Czy praca za granicą w 2020 roku będzie opłacalna?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od specjalizacji, w jakiej będziemy szukać zatrudnienia. Specjaliści na pewno mogą wciąż liczyć na o wiele większe zarobki poza granicami Polski. Praca i życie w tych krajach pozwoli nie tylko na utrzymanie się i godne życie, ale również odłożenie sporej puli oszczędności. Problemem może okazać się Wielka Brytania, która w tym roku odłączyła się od Unii Europejskiej. Jednak wciąż nie wiadomo dokąd zaprowadzi nas ta sytuacja.

źródło zdjęcia: freepik.com

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria