Dlaczego transakcje bezgotówkowe są tak popularne w Polsce?

Przez wiele lat trudno było sobie wyobrazić wyjście z domu bez portfela z gotówką. Nawet w momencie, w którym sporo osób posiadało już karty płatnicze, w większości punktów handlowych nie było urządzeń, które umożliwiałyby dokonywanie takich płatności. Aktualnie transakcje bezgotówkowe są realizowane bardzo sprawnie oraz szybko i to zarówno w sieci, jak i w stacjonarnych placówkach.

Jakie są formy transakcji bezgotówkowych? 

Ogólnie mówi się tak o rozliczeniach finansowych, w których transfer środków odbywa się pomiędzy rachunkami bankowymi, lecz jedynie w formie zapisów na kontach poszczególnych stron. Na żadnym etapie nie dochodzi zatem do posługiwania się gotówką. Takie płatności bezgotówkowe mogą być realizowane na wiele sposobów.

W Polsce wykorzystuje się przede wszystkim przelewy (w tym elektroniczne), karty płatnicze oraz płatności mobilne, których dokonuje się z pomocą urządzenia mobilnego, najczęściej telefonu czy zegarka. Dużym uznaniem cieszą się też płatności bezgotówkowe dokonywane z wykorzystaniem systemu BLIK, w którym transakcje bezgotówkowe opierają się na wykorzystaniu specjalnie generowanych kodów. 

Szczególna popularność kart płatniczych 

Obecnie wiele osób dokonuje płatności bezgotówkowych w sposób zdalny, korzystając z dostosowanych do tego platform i bankowości elektronicznej. W kontekście punktów stacjonarnych, do transakcji bezgotówkowych potrzebny jest terminal płatniczy. Te stały się jednak bardzo powszechne, szczególnie w związku z programem Polska Bezgotówkowa, dzięki któremu mniejsi przedsiębiorcy zyskali szansę na otrzymanie terminali płatniczych za darmo.

Decydując się na skorzystanie z programu, uczestnicy przez pierwszy rok nie ponoszą żadnych opłat za obsługę takich urządzeń. Więcej o dostępnych terminalach płatniczych oraz szczegółach dotyczących umów możesz przeczytać na https://bezgotowki.pl/oferta/.

Aktualnie Polacy dysponują kilkudziesięcioma milionami kart płatniczych, z czego większość z nich w technologii zbliżeniowej. W takiej sytuacji płatności bezgotówkowe odbywają się jeszcze szybciej, gdyż wystarczy przyłożenie karty do terminalu płatniczego i do rozliczenia może dojść w zaledwie parę sekund. W związku z ogromną liczbą zarówno kart, jak i urządzeń do przyjmowania takich płatności, jest to szczególnie popularna forma transakcji bezgotówkowych.

Rosnący trend w tej sferze usług płatniczych z pewnością będzie się utrzymywał, a coraz więcej osób sięga też po jeszcze nowocześniejsze metody, korzystając z płatności mobilnych, które sprzyjają dalszemu ograniczaniu ilości gotówki w obiegu. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria