Szyfrowanie SSL

Obecnie ciężko jest wyobrazić sobie życie bez Internetu. Korzystamy z niego na każdym kroku. W pracy, w domu, w wolnej chwili itp. Przeglądamy strony internetowe, płacimy rachunki, robimy zakupy, załatwiamy sprawy w urzędach i uczymy się.

Bardzo często także wykorzystujemy Internet do przesyłania danych osobowych, które, kiedy wpadną w niepowołane ręce, mogą nam narobić kłopotów. A wbrew pozorom, przechwycenie tego, co przesyłamy w sieć nie jest trudne. Chwila nieuwagi i możemy stracić nie tylko pieniądze ale nawet naszą tożsamość. Dlatego powinniśmy zwracać szczególną uwagę, czy nasze dane przesyłane są w postaci zaszyfrowanej.

Dlaczego httpS jest tak ważne?

Banki, sklepy internetowe, urzędy i wszyscy, którzy wymagają podawania danych osobowych na swoich stronach www powinni zadbać o to, żeby ich przesyłanie odbywało się z wykorzystaniem protokołu SSL, czyli szyfrowanej komunikacji sieciowej. Tak zabezpieczona transmisja danych, nawet jeśli zostanie podsłuchana, nie będzie mogła być odczytana. Aby mieć pewność, że nasze dane będą przesyłane w postaci zaszyfrowanej, powinniśmy przed wpisaniem swoich danych sprawdzać, czy adres strony zaczyna się od https:// a nie od http://. Jeśli brakuje literki „s”, to znaczy, że transmisja nie jest szyfrowana a przesyłane w taki sposób dane można bez problemu odczytać. 

Jak działa SSL?

Szyfrowane połączenie między komputerem klienta a serwerem to:
1. Nawiązanie połączenia komputera z serwerem
2. Przesłanie z serwera do komputera certyfikatu uwierzytelniającego serwer oraz szyfrującego klucza publicznego
3. Przesłanie zaszyfrowanych kluczem publicznym danych z komputera klienta na serwer
4. Odszyfrowanie przesłanych danych kluczem prywatnym po stronie serwera

Jak widać, przesyłane dane są bezpieczne. Po ich zaszyfrowaniu możemy je odczytać tylko wtedy, kiedy dysponujemy prywatnym kluczem szyfrującym, a ten znajduje się na serwerze. W praktyce, nawet, jeśli ktoś wykradnie to, co przesyłamy w sieci, to zamiast treści zobaczy ciąg losowych znaków, z którym nic złego nie zrobi. O serwer z zainstalowaną usługą SSL powinien zadbać reseller website

Internet jest wszędzie. A wraz z nim, pod strzechy zawitało sporo niebezpieczeństw wynikających z przenoszenia coraz większej ilości usług do sieci. Aby nie narobić sobie kłopotów i nie stracić pieniędzy lub tożsamości trzeba bardzo uważać co i w jaki sposób przesyłamy w Internecie. Tylko wtedy będziemy bezpieczni.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria