Jak urządzić akwarium dla bojownika?

Bojownik to jeden z najpopularniejszych gatunków ryb akwariowych. Bojowniki są chętnie wybierane nawet przez osoby początkujące, bo opieka nad nimi nie należy do najtrudniejszych zadań. Kluczem do sukcesu w hodowli bojownika jest stworzenie mu odpowiednich warunków do życia.

Odpowiednie akwarium dla bojownika

Początkujący akwaryści powinni sięgnąć po zbiornik o pojemności około 25 litrów. Może być większy, ale nie powinien być mniejszy. To bardzo ważne, by zapewnić bojownikowi odpowiednio duże akwarium, w którym będzie mógł swobodnie pływać, bo od tego zależy jego kondycja i zdrowie. Ryby gnieżdżące się w zbyt ciasnej przestrzeni chorują, a często dość szybko umierają. Niezwykle istotny jest wybór akwarium w odpowiednim kształcie – w żadnym wypadku nie powinna to być kula! Dobrym rozwiązaniem są akwaria kwadratowe i prostokątne.

Wielkość zbiornia to tylko początek przygotowań. Niezwykle istotną kwestią jest odpowiednio dobrane oświetlenie akwarium. Ponieważ bojownik jest rybą, która często podpływa do powierzchni wody, częściowo się wynurza, a nawet może wyskakiwać ze zbiornika, zaleca się stosowanie pokrywy. Najlepiej wybrać model wyposażony w listwę oświetleniową, która zapewni optymalną ilość światła dla bojownika oraz dla zastosowanych roślin.

Nie można pominąć tak istotnej kwestii, jak zakup filtra wody do akwarium oraz grzałki. Bojowniki to ryby potrzebujące do życia wody o temperaturze około 26 stopni Celsjusza.

Aranżacja akwarium

Urządzanie akwarium to bardzo przyjemna czynność, ale nie warto przesadzać z elementami aranżacji, jeśli zbiornik nie jest bardzo duży. Powinniśmy umieścić w nim podłoże (na przykład żwirek i kolorowe kamyczki) oraz rośliny akwariowe. Można dobrać również pojedyncze elementy ozdobne, jak ciekawą „skałę” lub miniaturowe budynki, do których ryba będzie mogła wpływać.

Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by na samym początku sięgnąć wyłącznie po podstawowe elementy, jak podłoże oraz rośliny. Akwarium nie powinno stać się wystawą wodnych gadżetów, bo wszelkie ozdoby, budynki podwodne i detale zabierają przestrzeń, która jest potrzebna bojownikowi do pływania i funkcjonowania.

Odpowiednie usytuowanie akwarium

Kolejną istotną kwestią, o którą trzeba zadbać, gdy decydujemy się na hodowlę bojownika, to odpowiednie miejsce na akwarium. Nie wystarczy wybrać zbiornika o odpowiedniej pojemności i postawić go w przypadkowym miejscu. Bojownik to ryba ciepłolubna, która nie lubi niskich temperatur oraz chłodu. Akwarium powinno znajdować się z dala od przeciągu, bo wówczas ogrzewanie wody będzie najbardziej efektywne.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego stolika lub szafki pod akwarium. To meble o wzmocnionej konstrukcji, które udźwigną ciężar zbiornika wraz z wypełnieniem, ale przy akwarium o mniejszej pojemności można pokusić się o usytuowanie go na zwykłych meblach, które mają dobrą nośność.

Jak zatroszczyć się o bojownika?

Opieka nad bojownikiem to nie tylko kwestia zapewnienia mu optymalnych warunków do życia, ale też konieczność dbania o filtrację, wymianę i uzupełnianie wody w akwarium oraz stosowanie dobrego pokarmu. Pokarm dla bojownika warto kupować w renomowanych sklepach zoologicznych (stacjonarnych lub online). Bojowniki to rybki, które są powszechnie uznawane za dość wybredne, dlatego warto stosować wymiennie różne rodzaje pokarmu, by nie przyzwyczaić bojownika do jednego rodzaju pożywienia. Podstawą pokarmu dla bojownika jest suchy pokarm, który jest bardzo wygodny w użytkowaniu i dozowaniu, ale warto podawać bojownikowi również pokarm mrożony oraz świeży. Bojowniki mogą żywić się larwami oraz ikrą, ale nie powinno podawać się im ochotki, która nie służy temu gatunkowi ryb.

Bojowniki to piękne, majestatyczne rybki akwariowe, które nie sprawiają bardzo dużych trudności i dlatego mogą być hodowane zarówno przez amatorów, jak i przez zaawansowanych akwarystów. Jeśli zadbamy o odpowiedni pokarm i dobrze wybierzemy akwarium, bojownik powinien czuć się dobrze w swoim domu i wykazywać się zdrowiem przez długi czas.

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria