Dlaczego komponenty z EPP i EPS zrewolucjonizowały branżę motoryzacyjną?

Dzięki komponentom z polipropylenu spienionego (EPP) i polistyrenu spienionego (EPS) firmy z branży motoryzacyjnej mogą tworzyć lekkie i wytrzymałe zderzaki, zagłówki czy fotele. Tworzywa łączą w sobie dwie najbardziej pożądane cechy − są niedrogie i mocne.

Poznaj zastosowanie komponentów z EPP i EPS

Obydwa tworzywa umożliwiły producentom z branży motoryzacyjnej produkcję wytrzymałych i lekkich części samochodowych, które są jednocześnie wytrzymałe i odporne na ogień. Dostawcy automotive szczególnie cenią polistyren spieniony (EPS), z którego produkowane są mocne opakowania transportowe. Umożliwiają one transport nawet najdelikatniejszych urządzeń o nietypowych kształtach. Dzięki temu części mogą być transportowane nawet w trudnych warunkach i nie ulegną zniszczeniu. Polistyren spieniony (EPS) coraz częściej zastępuje standardowe styropianowe kształtki.

Z kolei polipropylen spieniony (EPP) jest cenionym tworzywem, z którego powstają mocne części samochodowe. Branża automotive używa go m.in. do produkcji zagłówków, siedzeń i zderzaków. Każda z tych części jest nie tylko mocna, ale i lekka. W ten sposób auto waży mniej i jest bardziej ekonomiczne. Co ciekawe, EPP to także tworzywo, którego używają producenci mebli. Polipropylen spieniony (EPP) jest bardzo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne czy wgniecenia. Dzięki temu, że jest trwały i niełamliwy, sprawdza się podczas produkcji foteli samochodowych zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Jego zaletą jest odporność na czynniki atmosferyczne, więc niestraszne są mu bakterie i grzyby.

EPP i EPS − różnice i podobieństwa

Mimo iż obydwa tworzywa służą do podobnych zastosowań, to jest między nimi kilka różnic. Przede wszystkim polipropylen spieniony (EPP) jest zdrowszy dla ludzkiego organizmu, gdyż nie zawiera szkodliwych związków chemicznych tzw. styrenów. EPP jest obojętny chemicznie, więc nie szkodzą mu smary, oleje i rozpuszczalniki, ponieważ nie wchodzą z nim w reakcje. Polipropylen spieniony, w odróżnieniu od polistyrenu EPS, jest mniej kruchy i znacznie trudniej go uszkodzić. Co więcej, jest nieco bardziej odporny na niskie i wysokie temperatury. Ponadto, mniej szkodzi środowisku i można poddawać go wielokrotnemu recyklingowi.

Cechą wspólną obydwu tworzyw jest ciężar i cena. Zarówno polipropylen spieniony (EPP), jak i polistyren spieniony (EPS) ważą niewiele i są niedrogie. Ponadto, możne je dowolnie formować i tworzyć z nich produkty o nawet nietypowych kształtach.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria