Test maszyny CNC przed zakupem. Jak to zrobić?

Maszyny CNC mają być wydajne i ekonomiczne. W dużej mierze zastępują one pracę ludzkich rąk, która bywa niedokładna, a przy tym znacznie droższa. Przed zakupem maszyny CNC warto ją sprawdzić i przekonać się, czy dany model będzie odpowiedni. Urządzenia sterowane numerycznie można podzielić na te profesjonalne i amatorskie. Każde z nich znajdzie swoich nabywców, lecz trzeba być świadomym różnić i pewnych ograniczeń. Jak więc sprawdzić, która maszyna nada się do firmy, a która do domu?

Jak sprawdzić maszynę CNC?

Test maszyny CNC warto przeprowadzić na podstawie kilku wyciętych elementów. Wszelkie różnice i niedogodności widoczne są już podczas wycinania podstawowych figur geometrycznych takich jak: kwadrat czy trójkąt. Do testów warto posłużyć się figurami o wielkości 100 mm, grubości 5-8 mm, szybkości 50 mm/s, wykonanych z materiałów tak twardych, z jakich planuje się produkcję.

Pierwszą kontrolę jakości zaczyna się od kwadratu. Należy sprawdzić, czy rogi są ostre i proste, nie może być pofalowanych miejsc w narożnikach, a w materiale odpadowym frez powinien być równy. Należy dokonać także pomiaru suwmiarką elektroniczną w obu kierunkach. Różnica w przypadku frezarek nie powinna przekraczać 0.02 mm.

Następnie za pomocą kątownika narzędziowego należy sprawdzić kąt prosty. Nie powinny być widoczne żadne prześwity. Test ten można także przeprowadzić na dwóch wyciętych kwadratach i ich porównaniu po złączeniu ze sobą (jeden kwadrat odwraca się do góry nogami) - powinny idealnie się pokrywać. Test ten świadczy o prostopadłości osi X, Y.

W przypadku sprawdzania trójkąta warto przyjrzeć się pochyłym ściankom. Podczas ich wycinania maszyna CNC wykonuje ruchy dwoma osiami. Im bardziej powierzchnia ścianek będzie poszarpana, tym gorzej pracują napędy oraz interpolator.

Kurs CNC

Wiedza na temat technologii obróbki skrawaniem i działania maszyny CNC okaże się pomocna w trakcie testów. Kurs CNC daje podstawy teoretyczne i praktyczne, dzięki którym szybko lokalizuje się potrzebne do zbadania obszary oraz zna się kulturę pracy obrabiarek. Kurs CNC przygotowuje kompleksowo do pracy jako operator CNC i programista, co pozwala na zdobycie pracy w jednej z najszybciej rozwijających się branż na rynku poszukujących wykwalifikowanych specjalistów.

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria