Lokata standardowa czy strukturyzowana – pomagamy wybrać

Banki przygotowały dla klientów chcących im powierzyć swoje oszczędności całkiem szeroką ofertę. Są to głównie konta oszczędnościowe i lokaty, ale wybór spośród nich jest naprawdę szeroki. Ostatnio częstym dylematem jest wybór między rachunkiem oszczędnościowym a lokatą albo między lokatą standardową a strukturyzowaną. Spróbujemy pomóc Wam wybrać.

Klienci mogą niemal przebierać w ofertach różnych banków. Mają do wyboru różne produkty oferowane przez rozmaite banki. Jeśli chcecie bezpiecznie przechowywać pieniądze w banku, na pewno znajdziecie coś odpowiedniego dla siebie. Konto oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne, lokata standardowa lub strukturyzowana – to tylko kilka z przykładów. Warto wyjaśnić, czym różnią się dwie ostatnie propozycje.  

Co to jest lokata strukturyzowana?

Budowa tej lokaty jest bardziej skomplikowana i wcale nie jest gwarancją zysku. Może się zdarzyć, że powierzony bankowi kapitał nie wróci do nas w całości. Dla wielu klientów jest to wystarczający powód, aby ich unikać i zdecydować się jednak na tradycyjną i pewną lokatę.

Lokaty strukturyzowane łączą mianowicie cechy dwóch produktów – pewność i bezpieczeństwo lokaty standardowej, a także odrobinę ryzyka i konieczność inwestowania charakterystycznych dla funduszy inwestycyjnych. Może to być właśnie fundusz z lokatą czy lokata z funduszem – różne banki stosują inne określenie. W tym przypadku jesteśmy zatem po części także inwestorem.

Popularna lokata standardowa (terminowa)

Ta z kolei jest powszechnie znana i popularna. Mechanizm jej jest zaś prosty i przejrzysty dla klienta –wpłacamy pieniądze do banku, wspólnie określamy, na jak długo, a następnie bank wypłaca nam odsetki. To jedne z podstawowych produktów bankowych – gwarantuje pomnażanie oszczędności oraz ich ochronę przed inflacją.

Zysk co prawda z góry znamy, więc nie czeka nas niespodzianka, ale za to nie ma tu żadnego ryzyka, co wielu klientów sobie ceni. Co więcej, w przypadku lokat standardowych banki gwarantują konkretne oprocentowanie – w lokacie strukturyzowanej nie.

Czy lokata strukturyzowana oznacza większy zysk?

W bankach są oferowane lokaty o różnym stopniu ryzyka – bezpieczniejsze pozwolą nam zainwestować mniejszą część kapitału, a większą przechowywać jak na lokacie standardowej. Jeśli jednak wybierzemy odpowiedni fundusz, lokata strukturyzowana może dać nam większy zysk.

Tego typu oferty są jednak przeznaczone raczej dla osób, które mają już doświadczenie w inwestowaniu. Wybór należy do nas, ale wcześniej warto skonsultować się z doradcą, który pomoże wybrać optymalne rozwiązanie.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria