Rearanżacja dużego biura – jak je dostosować do wymogów sanitarnych?

Aktualne wymogi sanitarne w kontekście aranżacji biur uwarunkowane są panującą wciąż pandemią koronawirusa. Pracodawcy powinni zastosować się do oficjalnych zaleceń i zreorganizować przestrzeń w firmie tak, aby była ona bezpieczna dla pracowników. Co trzeba i co można zrobić w tym zakresie?

Rearanżacja biura zgodna z aktualnymi wytycznymi sanitarnymi zakłada przede wszystkim zachowanie przynajmniej półtorametrowego dystansu pomiędzy pracownikami, a co za tym idzie – pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy. W dużym open space może się to udać – szczególnie, jeśli wprowadzi się na przykład hybrydowy model pracy, w którym powiedzmy połowa pracowników każdego dnia jest na home office. Obsadzając co drugie biurko w firmie być może da się uzyskać wymagany dystans między poszczególnymi osobami, ale... Nie w każdym przypadku jest to akceptowalna opcja. Dlatego warto zorientować się, jak inaczej można rozwiązać tę kwestię – wtedy, gdy wszyscy muszą być obecni w biurze, a nie ma dodatkowych pomieszczeń do zagospodarowania, aby ludzi od siebie bezpiecznie odseparować.

Wypełnij przestrzeń biurową kabinami Hush

W dużym biurze typu open space biurka zestawione są najczęściej w układzie bench, który sprawia, że pracownicy są dość blisko siebie, co oczywiście nie spełnia aktualnych wymogów sanitarnych związanych z zachowaniem społecznego dystansu. A gdyby tak część z tych biurek „wstawić do kabin” Hush? Nie trzeba – rzecz jasna – ich dosłownie wstawiać, to tylko metafora, bo kabiny, takie jak hushWork, wyposażone są we własne biurka z regulowaną wysokością blatu (sit&stand) lub w wygodne pulpity do pracy z komputerem.

Fot. hushWork – odizolowane, bezpieczne w pandemii miejsce pracy w biurze

Kabiny stanowią niezależne, wydzielone przestrzenie, dlatego mogą być ustawione obok siebie. Nie trzeba się w tej sytuacji martwić o półtorametrowe odstępy. Pracownik znajdujący się w środku jest skutecznie odizolowany od innych. Wnętrze kabiny jest wentylowane, dobrze doświetlone i ergonomicznie wyposażone. Dla zwiększenia bezpieczeństwa epidemiologicznego w firmie można obecnie zamówić budki Hush pokryte wewnątrz specjalną powłoką antywirusową. 

W ofercie takich rozwiązań są również mniejsze i większe wersje kabin. Najmniejszą opcją jest niezwykle praktyczny w każdym biurze hushPhone, czyli rodzaj biurowej, mobilnej budki telefonicznej, w której komfortowo można nie tylko przeprowadzić rozmowę, ale także popracować „chwilę” w odosobnieniu. Kabina ta, podobnie jak hushWork, zapewnia ergonomiczne wyposażenie, oświetlenie, wentylację i wyciszenie. Może być też – na życzenie – zabezpieczona powłoką antywirusową.

Fot. hushPhone – odizolowane, bezpieczne w pandemii miejsce pracy w biurze

Podziel przestrzeń wolnostojącymi ściankami WALL-S

Aby ograniczyć potencjalną transmisję wirusa w biurze, warto open space „poszatkować” wysokimi ściankami biurowymi, które mogą stanowić dobre separatory pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy. Kiedy ludzie nie siedzą w biurze twarzą w twarzą, bo rozdziela ich wolnostojąca ścianka (taka jak Wall-S), zmniejsza się potencjalne ryzyko zarażenia się od współpracownika. Rozwiązanie to jest niedrogie i uniwersalne. Gdy epidemia minie, ścianki można wykorzystać w firmie zupełnie inaczej.

Fot. Wolnostojąca ścianka biurowa Wall-S skutecznie separująca stanowiska pracy w dużym biurze.

Wall-S podnosi poziom bezpieczeństwa w biurze, wpływa także na jego wyciszenie i zapewnia użytkownikom open space nieco więcej niż zwykle prywatności w pracy. Konstrukcja pozwala na zestawienie całego boksu lub stworzenie tylko przegrody czy rodzaju parawanu. Łatwo dzięki temu dowolnie przearanżować biuro zgodnie z bieżącymi potrzebami.

Oczywiście takiemu „meblowemu” przeorganizowaniu dużego biura muszą towarzyszyć także inne zabiegi sanitarne zalecane z powodu panującej epidemii. Wnętrza biurowe powinny być regularnie wietrzone – najlepiej kilka razy dziennie przez kilkanaście minut, a przedmioty czy pomieszczenia (zwłaszcza te użytkowane przez więcej osób) należy często dezynfekować. Właściwe przemeblowanie biura i rygorystyczne podejście do higieny zmniejszy poziom ryzyka zakażenia koronawirusem w pracy.

Sprawdź produkty oferowane przez Mikomax Smart Office na https://mikomaxsmartoffice.com/pl/.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria