Co zyskamy wprowadzając automatykę przemysłową w firmie?

​W procesach automatyzacji przemysłowej do monitorowania i obsługi procesów i maszyn wykorzystuje się systemy sterowania, takie jak komputery lub roboty. Automatyzacja w miejscu pracy w przemyśle przynosi korzyści w postaci poprawy produktywności i jakości, przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby błędów i odpadów, zwiększeniu bezpieczeństwa i dodaniu elastyczności do procesu produkcyjnego. W efekcie końcowym automatyzacja przemysłowa zapewnia większe bezpieczeństwo, niezawodność i rentowność.

Czym jest automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa to złożony i ogromny temat, obejmujący obszary od prostych systemów sterowania obsługujących procesy i maszyny, po produkcję cyfrową. Krótko mówiąc, automatyka przemysłowa to coś więcej niż mechanizacja; chodzi o wykorzystanie systemów sterowania i technologii do zastąpienia fizycznej i umysłowej pracy człowieka w sektorze produkcyjnym i inżynieryjnym. Produkty i systemy łączące mechanikę, hydraulikę, pneumatykę oraz elementy elektryczne i elektroniczne - sterowniki programowalne, mogą być wykorzystywane do automatyzacji zadań wykonywanych wcześniej przez ludzi.

Proces produkcyjny

Coraz więcej klientów żąda produktów spersonalizowanych i dostosowanych do potrzeb poszczególnych rynków. Dlatego producenci muszą być w stanie sprostać tym wymaganiom bez utraty pieniędzy - a jednocześnie przestrzegać surowych norm jakości i bezpieczeństwa. "Inteligentne fabryki" i sterowniki programowalne umożliwią producentom zwiększenie elastyczności produkcji. Zwiększając automatyzację dzięki zastosowaniu czujników i konfigurowalnych robotów na linii montażowej, będą oni w stanie masowo produkować wyroby na indywidualne zamówienia i według specyfikacji klienta.

W przemyśle motoryzacyjnym nabywcy od dawna mogą "zbudować" swój nowy samochód on-line i wybierać spośród wielu opcji, które odpowiadają ich stylowi i gustom. Nie dotyczy to jednak innych sektorów, takich jak elektronika użytkowa, gdzie tradycyjnie produkty były produkowane w dużych ilościach według tej samej specyfikacji. Inteligentne fabryki są w stanie to zmienić.

Automatyka przemysłowa w firmie - zalety

Producenci mogą zatrudniać setki pracowników i kazać im pracować przez całą dobę, aby zwiększyć poziom produkcji. Nawet jeśli to zrobią, zakład nadal musi być zamknięty na czas konserwacji i napraw oraz w dni wolne od pracy. Nie jest więc możliwe uzyskanie pełnego czasu sprawności produkcji. Dlatego tak ważna jest automatyzacja. Zautomatyzowane urządzenia i roboty nie męczą się ani nie odczuwają zmęczenia tak jak ludzie. Nie nudzą się i nie tracą koncentracji na pracy. W związku z tym nie popełniają wielu błędów.

Automatyka przemysłowa zmniejsza liczbę błędów i pomaga podnieść standardy jakości. Ludzie potrzebują szkolenia w zakresie nowych procesów. Dodanie nowego zadania na linii montażowej wiąże się z wieloma godzinami szkolenia dla operatorów. Ponadto operatorzy muszą przyzwyczaić się do nowych procesów, co wymaga czasu. Firmy ponoszą straty wynikające ze zmniejszenia produkcji i opłat za szkolenia. Roboty i urządzenia produkcyjne można zaprogramować do wykonywania różnych zadań. Nowe procesy i metody mogą być natychmiast włączane do procesu produkcyjnego. Nowe możliwości produkcyjne można uzyskać po przystępnych kosztach. Zwiększa to elastyczność produkcji.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria