Reklama wielkoformatowa a wizerunek marki

Nie będzie odkrywczym stwierdzenie, że reklama wielkoformatowa to jedna z najczęściej wykorzystywanych form dotarcia z przekazem reklamowym do potencjalnego klienta. Masowy charakter komunikatów marketingowych czyni z niej efektywny sposób prezentowania treści, pozyskiwania klientów czy prezentowania oferty firmy.

Reklama wielkoformatowa ma bardzo wiele odsłon – możemy spotkać zarówno reklamy naścienne jak wolnostojące billboardy czy konstrukcje reklamowe.

Zalety ekspozycji

Do największych zalet reklamy wielkoformatowej należy bez wątpienia rozmiar komunikatów – tutaj ograniczeniem jest jedynie miejsce ekspozycji oraz posiadany na promocję budżet. Prezentując jedną reklamę o znacznych rozmiarach, ulokowaną w miejscu o bardzo dużym natężeniu ruchu można dotrzeć z przekazem do setek czy nawet tysięcy osób na dobę – ten walor czyni z outdooru potężne narzędzie marketingowe. Co więcej, reklama wielkoformatowa służy do długiej ekspozycji (rzadko poniżej jednego miesiąca), a więc przekaz jest trwały i zapadający w pamięć. Niestety, nie każdy marketingowiec potrafi skutecznie wykorzystać potencjał tej formy reklamy – od wielu lat obserwujemy na rynku postępującą degradację  outdooru – wystarczy wspomnieć o przewymiarowanych reklamach, bardzo niskiej jakości wykonania czy całkowitym niedopasowaniu reklam (w formie i treści) do przestrzeni w której jest prezentowana.

Czego unikać?

Do największych wymienionych grzechów należy bez wątpienia słaba jakość wykonania, tzw. budżetowe reklamy za którymi nie stoi żadna przemyślana ani spójna strategia. Potargane banery wiszące na płotach, wywracające się od silniejszego wiatru rusztowania reklamowe to tylko niektóre z przykładów złego podejścia do reklamy wielkoformatowej. Prezentowane w takiej formie treści nie są żadną formą reklamy, co więcej, często bywają po prostu antyreklamą firmy. Który bowiem marketingowiec albo manager marki chciałby aby logo jego firmy stało na pogiętych, pordzewiałych słupach przy autostradzie?

Dbanie o wizerunek

Najważniejszym kapitałem marki jest jej wizerunek, pozycjonowanie, odbiór pośród potencjalnych i czynnych konsumentów (klientów). Największe firmy latami pracują nad swoimi markami, zatrudniając do ich promocji wyspecjalizowanych ludzi, strategów, marketingowców, wszelkiej maści badaczy, grafików czy inny personel kreatywny. Tym bardziej, inwestycja w reklamę outdoorową powinna być przemyślana żeby przyniosła spodziewane efekty.

Dobrze opracowana strategia, podejście projakościowe a nie budżetowe pozwalają na osiągnięcie genialnych efektów – kluczowe jest wpasowanie reklamy w otoczenie, przestrzeń publiczną – nie powinna ona jej szpecić, przytłaczać swoim rozmiarem czy niską jakością wykonania. Zyskujące na popularności rozwiązania ambientowe, jak elementy przestrzenne na billboardach (np. figura narciarza zwisająca pod billboardem niczym na wyciągu narciarskim) sprawiają, że taki przekaz się wyróżnia, pozwala zapamiętać markę.

Podsumowując, źle zaplanowana reklama wielkoformatowa niesie za sobą wiele niebezpieczeństw wizerunkowych, jednakowoż potencjalne zyski są warte głębszego poznania tego tematu. Warto przy tej okazji skorzystać z usług doświadczonej firmy outdoorowej, która podzieli się swoją wiedzą i pozwoli wykorzystać najpełniej możliwości, jakie przed każdą marką roztacza outdoor.

 

Wpis powstał we współpracy z firmą Billboard-X.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria