Co to jest pozycjonowanie i jak skutecznie pozycjonować stronę internetową?

Jeśli masz zamiar zaistnieć w sieci – bez względu na to, czy tworzysz własną markę, czy też pracujesz dla kogoś – koniecznie musisz zainteresować się pozycjonowaniem. Podpowiadamy, czym jest i w jaki sposób je wdrażać, by Twoja strona internetowa znalazła się na szczycie organicznych wyników w wyszukiwarce.

Co to jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach to szereg działań, mających na celu zwiększenie widoczności witryny w sieci. Mówiąc najprościej, pozycjonowanie jest skuteczne wtedy, gdy użytkownik, wpisując w wyszukiwarkę zapytanie, zobaczy w odpowiedzi Twoją stronę www – i to nie w formie płatnej reklamy, ale w formie organicznej, znajdującej się zaraz pod linkami sponsorowanymi. Dodatkowo, pozycjonowanie łączy się z działaniami SEO (ang. Search Engine Optimization), których celem jest z kolei optymalizacja stron www pod wyszukiwarki internetowe. Dzieje się tak dlatego, że zdobyta pozycja nie jest Ci dana na zawsze i musisz wdrożyć szereg procesów, mających spowodować utrzymanie witryny na tej samej pozycji lub podniesienie jej w rankingach.


Jak skutecznie pozycjonować i na co zwrócić uwagę podczas pozycjonowania?

Jeśli zależy Ci na tym, by pozycjonowanie Twojej strony w wyszukiwarkach internetowych było skuteczne, koniecznie powinieneś zastosować się do poniższych rad.

 • Architektura strony www jest wbrew pozorom bardzo ważna, ponieważ pozwala umieszczać na podstronach linki wewnętrzne, dzięki którym użytkownicy i roboty wyszukiwarek w szybki sposób trafiają w docelowe miejsce.
 • Przyjazne adresy URL mogą pomóc i Tobie i Twoim użytkownikom. Nie tylko ładnie się prezentują, ale również pozwalają na przemycenie słów kluczowych, na które chcesz się pozycjonować, a przez to ułatwiają odnalezienie Twojej strony w sieci.
 • Umiejętne linkowanie wewnętrzne powinno odbywać się w sposób przemyślamy. Tylko wtedy ma szansę pomóc Ci osiągnąć optymalny ruch na stronie.
 • Odmiany i synonimizacji słów kluczowych wcale nie należy się bać. Roboty wyszukiwarek docenią takie działania.
 • Unikalne treści na stronie to podstawa, dlatego warto raz na zawsze pożegnać się z duplikowaniem.
 • Strona działająca szybko i płynnie nie tylko ucieszy użytkowników, ale również roboty wyszukiwarek, które będą mogły szybciej indeksować Twoją witrynę www.
 • Responsywność kluczem do sukcesu. Warto zadbać o to, by strona dobrze wyświetlała się na urządzeniach mobilnych.


Najważniejsze rzeczy na www mające wpływ na SEO

Jeśli już przyswoiłeś wiedzę o pozycjonowaniu, zastanawiasz się pewnie, w jaki sposób optymalizować swoją stronę, by zapewnić sobie przychylność algorytmów wyszukiwarek. Oto lista najważniejszych składowych na stronie www, jakie mają wpływ na powodzenie SEO lub jego brak:

 • zoptymalizowany kod HTML,
 • treści bogate we frazy kluczowe i nagłówki,
 • sprawne funkcjonalności techniczne strony www,
 • odpowiednia struktura strony www,
 • wersja mobilna strony www,
 • zdobywanie linków zewnętrznych, prowadzących na www.

To oczywiście najważniejsze kwestie, na które powinieneś zwrócić uwagę.


SEO nie takie straszne, jak je piszą

Choć być może pozycjonowanie i SEO są dla Ciebie nowymi pojęciami, które pragniesz przyswoić z racji swoich obowiązków zawodowych albo hobby, z którym chcesz zaistnieć w sieci, tak naprawdę nie jest niczym, czego należy się bać. Pamiętaj, że ani pozycjonowanie, ani SEO nie są czynnościami jednorazowymi, zapewniającymi wieczną pozycję na podium wyszukiwarek. Dlatego albo sumiennie zacznij zdobywać wiedzę teoretyczną i praktyczną z tego zakresu, wdrażając ją na swojej stronie www, albo zgłoś się o pomoc do profesjonalnej firmy, takiej, jak chociażby www.pirmedia.pl, która zrobi to za Ciebie. Dzięki pomocy specjalistów możesz w stosunkowo krótkim czasie i bez popełniania niepotrzebnych błędów, zaistnieć ze swoją stroną w wyszukiwarkach internetowych.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria