Jak często trzeba serwisować wózki widłowe?

Wózki widłowe są sprzętem wykorzystywanym przy transporcie towarów o dużej masie na terenie sklepów, magazynów i hal produkcyjnych. Z racji tego, że ich stan techniczny wpływa na stopień bezpieczeństwa zarówno pracowników, jak i przewożonych towarów, pracodawca ma obowiązek zadbać o regularny przegląd sprzętu. Serwisowanie wózka widłowego powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta – najczęściej co 30 lub 60 dni.

Wózki widłowe znacznie przyśpieszają i ułatwiają proces transportowania ładunków. Wykorzystuje się je do pracy w hurtowniach, sklepach wielkopowierzchniowych, zakładach produkcyjnych, a także na placach budowy.

Serwisowanie wózków widłowych – jak to wygląda?

Ustawa o dozorze technicznym narzuca na pracodawcę obowiązek zlecania regularnego przeglądu wózków widłowych. Ma to na celu zminimalizować ryzyko wypadku podczas pracy, a także zapobiec ewentualnym stratom finansowym. Z tego powodu serwis wózków widłowych powinien być przeprowadzany zgodnie z zaleceniami producenta. Widlak z pełnym dozorem należy serwisować co 30 dni, natomiast z ograniczonym – co 60 dni. Przegląd techniczny wózka widłowego powinien być wykonany w autoryzowanych i profesjonalnych serwisach, oferujących usługi dopasowane do potrzeb konkretnego klienta.

Serwisowanie wózków widłowych a obowiązki operatora

Prawo narzuca również na operatora szereg obowiązków, związanych z przeglądem technicznym widlaka. Powinien on przestrzegać następujących zasad:

  • przed rozpoczęciem pracy sprawdzić sprawność układu hamulcowego i kierowniczego, a także wideł oraz sygnalizatorów świetlnych dźwiękowych,
  • nie rozpoczynać pracy bez kasku i zapiętych pasów,
  • podczas pracy wózkiem widłowym unikać jazdy tyłem,
  • nie przekraczać maksymalnie dopuszczalnej wartości udźwigu sprzętu,
  • nie przekraczać dopuszczalnej prędkości,
  • nie jeździć z uniesionymi widłami,
  • nie przewozić wózkiem osób.

Naprawa wózków widłowych

Wówczas, gdy przegląd techniczny wykaże usterkę pracodawca jest zobowiązany do jej niezwłocznej naprawy. Niekiedy pociąga to za sobą bardzo duże koszty. W takiej sytuacji warto wykupić ubezpieczenie sprzętu lub ewentualnie podpisać umowę o konserwację, która pozwala na zminimalizowanie kosztów serwisowania widlaków. Warto przy tym pamiętać o tym, żeby podczas naprawy inwestować w oryginalne części zamienne, które charakteryzują się wysoką jakością, a także trwałością podczas użytkowania.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria