Artystyczne portfolio – jak powinno wyglądać?

Jesteś studentem lub absolwentem Akademii Sztuk Pięknych i zależy Ci na tym, aby pokazać całemu światu swoje prace. Marzy Ci się wystawa w galerii sztuki, albo praca w miejscu, gdzie docenią Twoje umiejętności. Zanim jednak uda Ci się spełnić te marzenia musisz najpierw mieć czym się pochwalić. Najlepiej jeśli będzie to portfolio. Zobacz jak może ono wyglądać.

Co powinno znaleźć się w portfolio?

Portfolio to pokaz dzieł, których jesteś autorem. W zależności od tego czym dokładnie się zajmujesz mogą w nim znaleźć się różne prace. Jeśli jesteś malarzem, możesz w portfolio umieścić własne szkice czy niewielkich rozmiarów obrazy lub grafiki, które będą przykładem Twoich umiejętności. Jeśli zajmujesz się rzeźbą, raczej nie uda Ci się schować jej w teczce, dlatego świetnie sprawdzą się fotografie wydrukowane na dobrej jakości papierze, które ukażą każdy detal Twoich prac. W przypadku fotografów portfolio również powinno zawierać zestaw najciekawszych zdjęć. Poza prezentacją  prac w portfolio powinny znaleźć się informacje o autorze oraz jego dane kontaktowe.

Jak powinno wyglądać portfolio?

Jeszcze nie tak dawno portfolio było dużą teczką, w której znajdowały się prace lub kopie prac artysty. Dziś nadal taka analogowa forma jest stosowana. Bardzo ważne jest, aby wydruki fotografii i grafik dokumentujących prace malarza,  rzeźbiarza czy fotografa charakteryzowały się wysoką jakością. Zły papier, nieodpowiednie tusze oraz sprzęt do drukowania mogą negatywnie wpłynąć na wygląd prac. Coraz częściej artyści decydują się na tworzenie elektronicznego portfolio w postaci pliku pdf lub strony internetowej. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ wygląd prac nie jest uzależniony od jakości wydruku. Ponadto zdjęcia w portfolio elektronicznym można dowolnie powiększać, co pozwala na dokładniejsze przyjrzenie się detalom prac. Elektronika ma jednak swoje wady. Jedną z nich jest możliwość kradzieży prac ze strony autora. Decydując się na taką formę portfolio należy dobrze się zabezpieczyć.

Jak przygotować portfolio analogowe?

Jeśli decydujesz się na tradycyjną teczkę ze zdjęciami swoich prac musisz zadbać o wysoką jakość wydruków. W przypadku prac artystycznych ich ocena zależy często od detali niezauważalnych dla laika. Bardzo ważne jest np. dokładne odwzorowanie kolorów czy przejścia tonów barwnych. Aby to wszystko było widoczne należy wydrukować pracę w specjalistycznej drukarni. Jedną z nich jest MANU Print Shop, mająca swoją siedzibę w Warszawie. W przypadku portfolio prac nie musi być wiele, ale muszą być doskonale wykonaniu, dlatego w drukarni należy zaznaczyć do czego posłużą wydruki. Warto też dokładnie określić na jakim papierze powinny zostać wydrukowane. Obecnie można korzystać z papierów lśniących lub matowych w dużej gamie kolorystycznej. Czasami wydawać by się mogło, że taki drobiazg jak kolor papieru nie powinien mieć znaczenia, ale jest zupełnie inaczej.

Portfolio dla artysty jest jego wizytówką. Patrząc na zdjęcia prac przyszły pracodawca stwierdza czy Twój sposób patrzenia na świat odpowiada jego wizji firmy czy też nie. Dlatego wybierając się do galerii czy na rozmowę o pracę musisz zrobić wszystko, aby portfolio prezentowało się wyśmienicie.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria