Szykujesz zwolnienia pracowników? Skorzystaj z dotacji, by zapewnić im wsparcie

Nie każda firma prężnie się rozwija i zatrudnia nowych pracowników. Często zdarzają się sytuacje odwrotne, kiedy planowane są zwolnienia z powodu złej sytuacji w przedsiębiorstwie. By jednak nie pozostawić pracowników "na lodzie", właściciele firm mogą zapewnić im wsparcie, np. zapewnić środki na założenie własnej działalności. Skąd je pozyskać?

Okazuje się, że dobrym pomysłem na uzyskanie środków są dotacje z funduszy unijnych. Wystarczy skorzystać z bezpłatnego konfiguratora dostępnego m.in. na stronie https://www.ideabank.pl/fundusze-europejskie-dotacje-unijne-dla-firm, aby znaleźć odpowiednią dotację. Środki przeznaczone dla firm planujących zwolnienia pracowników dostępne są w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego - Działanie 7.4.1. Outplacement - ZIT.  Zgodnie z założeniami, można uzyskać nawet do 100% wydatków związanych z działaniami na rzecz zwalnianych pracowników.

Kto ma szansę na uzyskanie środków?

Zgodnie z informacjami na stronie https://www.ideabank.pl/dotacje-unijne-fundusze-dla-firm, wsparcie dla pracowników mają szanse otrzymać te firmy, które planują zwolnienia z uwagi na restrukturyzację, zmianę gospodarczą czy sytuację kryzysową.

Wsparcie unijne dedykowane jest:

  • Mikroprzedsiębiorstwom - zatrudniającym nie więcej niż 10 pracowników,
  • Małym przedsiębiorstwom - zatrudniającym od 11 do 50 pracowników,
  • Średnim przedsiębiorstwom - zatrudniającym od 51 do 250 pracowników,
  • Dużym firmom - zatrudniającym powyżej 250 pracowników.

Liczba pracowników, którzy z winy zakładu pracy zostaną zwolnione, nie została określona. Oznacza to, że o wsparcie można ubiegać się nawet wtedy, gdy miejsca zatrudnienia stracą nawet zaledwie 2 osoby.

Warto także mieć na uwadze fakt, że konkretny projekt musi zostać zrealizowany na obszarze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Na co można przeznaczyć pieniądze z dotacji?

Ubiegając się o środki finansowe w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na terenie województwa śląskiego, pieniądze można przeznaczyć na konkretne cele.

Przedsiębiorca pozyskujący fundusze unijne, powinien spożytkować je m.in. na:

  • Doradztwo zawodowe połączone z przygotowaniem indywidualnego planu działania dla konkretnego pracownika,
  • Działania w ramach pośrednictwa pracy,
  • Wsparcie psychologiczne,
  • Kursy, szkolenia, studia podyplomowe - by w ten sposób pracownik miał większe szanse na znalezienie zatrudnienia,
  • Dodatek rekolekcyjny,
  • Wsparcie finansowe na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej w formie bezzwrotnej.

Ważne jest, by pracodawca odpowiednio spożytkował przyznane środki. Warto bowiem wiedzieć, że każdy projekt poddawany jest unijnemu audytowi sprawdzającemu zgodność założeń z faktycznym celem finansowania.

O dotację warto się postarać

Zwolnienia pracowników to trudny temat w każdej firmie. Czasami jednak zdarzają się sytuacje nieuniknione, kiedy np. następuje redukcja etatów. Utrata pracy zawsze jest "ciosem", dlatego ważne jest, by pracownik nie pozostał bez wsparcia. Pomoc ze strony zwalniającego przedsiębiorstwa zawsze jest mile widziana, ponieważ nie pozostawi niesmaku. Sprawi przy tym, że firma otrzyma miano troszczącej się o pracowników - mimo że wkrótce przestaną być częścią przedsiębiorstwa.

Jeśli pochodzisz z innego regionu niż Śląsk, sprawdź czy w ramach regionalnych programów unijnych nie jest aktywny podobny program.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria