Jak wybrać soundbar?

Głośniki wbudowane w telewizor nie zawsze są wystarczające, zwłaszcza gdy jesteśmy przeczuleni na jakość i sposób rozchodzenia się dźwięku. Chcąc więc zwiększyć swoje doznania, warto zaopatrzyć w dodatkowe nagłośnienie. Dobrym wyborem może okażą soundbary.

Są to cienkie, podłużne listwy, w których ukryte są głośniki o odpowiednich parametrach. Dzięki podłączeniu ich do telewizora, możemy uzyskać mocniejszy, głębszy dźwięk, co oczywiście spotęguje nasz komfort oglądania.

Co ważnie, niektóre soundbary dysponują dodatkowym subwooferem, dzięki któremu generowane basy zyskują na jakości. Zakup omawianego urządzenia okaże się znacznie mniej kosztowne niż w przypadku rozbudowanego zestawu kina domowego, dlatego warto się nim zainteresować. Jak to jednak zawsze w takich przypadkach bywa, soundbar na rynku występuje w wielu odmianach, zróżnicowanych zarówno pod względem budowy, jak i najważniejszych parametrów technicznych. Na co więc warto zwrócić uwagę, aby zakupiony zestaw okazał się stworzony dla naszego telewizora?

Ilość kanałów i moc

Zacząć powinniśmy od zwrócenia uwagi na stopień rozbudowania interesujące nas sprzętu. Standardowe, najtańsze soundbary są zazwyczaj wyposażone w zaledwie dwa głośniki, co oczywiście zwiększa możliwości systemu nagłośnienia, jednak nie pozwala na uzyskanie dźwięku przestrzennego i całkowite „zanurzenie” się w odtwarzanych materiałach.

Jeżeli więc zależy nam na większych doznaniach, powinniśmy celować w modele składające się z większej liczby elementów. W przypadku ilości kanałów, zdecydować możemy się chociażby na system 2.1 (dwa głośniki plus subwoofer), 3.1 czy chociażby 5.1. Dostępne na rynku soundbary mogą posiadać kilkanaście głośników. Szczególnie polecane są zestawy dysponujące głośnikami zewnętrznymi, a więc niezamkniętymi we wspomnianej listwie.

Dzięki temu możemy rozstawić je zarówno przy telewizorze, jak i za nami, uzyskując tym samym dźwięk przestrzenny. Oczywiście ogromne znaczenie dla działania zestawu ma jego moc, która informuje nas o tym, jak głośny dźwięk urządzenia będą w stanie wygenerować. Producenci przeważnie podają moc łączną zestawu, która wynieść może od kilku do nawet ponad 300 W.

Zestaw złączy

W większości przypadków zestawy soundbar są do telewizora podpinane przy użyciu przewodu USB i jest najlepsze możliwe rozwiązanie.

Do tego niektórzy producenci dołączają również wejście optyczne, dzięki któremu z systemem możemy połączyć odtwarzacze DVD i Blu-ray, a także port USB, służący do podłączenia pendrive’a lub urządzeń mobilnych, które możemy ładować lub wykorzystać do odtworzenia wybranego materiału.

Łączność bezprzewodowa

Wysokiej jakości sprzęty obsługują także moduły NFC i Bluetooth, za sprawą których jesteśmy w stanie sparować soundbar z tabletem lub smartfonem. W ten sposób telefony komórkowe mogą posłużyć nam do odtwarzania muzyki bądź filmów i wielu innych czynności.

Co ważne, przy wykorzystaniu technologii NFC parowanie obu urządzeń przebiega w sposób błyskawiczny, zaledwie przy jednym dotknięciu. Musimy jednak pamiętać o tym, że stanie się to możliwe tylko wówczas, gdy nasz smartfon również będzie obsługiwać NFC.

To jednak nie wszystko, ponieważ niektóre soundbary obsługują również łączność Wi-Fi, dzięki której możemy strumieniować muzykę z Internetu. Oczywiście możliwość połączenia internetowego posiadają wyłącznie urządzenia z wyższej półki, które swoje kosztują.

Obsługiwane technologie

Równie ważne, co ilość kanałów oraz moc zestawu. To one bowiem odpowiadają za jakość generowanego dźwięku, dlatego warto zadbać o zakup zestawu, który zapewnia coś „ekstra”.

Co to może być? Na przykład wzmacniacz cyfrowy, technologie Dolby Digital, S-Force PRO Front Surround, Virtual Surround Sound czy chociażby korektor dźwięków. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto jeszcze prześledzić recenzje interesującego nas sprzętu, a także opinie użytkowników, którzy mieli okazje z niego skorzystać. W ten sposób dowiemy się, czy naprawdę jest on warto naszej uwagi.

Oczywiście wpływ na naszą decyzję może mieć również sposobów przygotowania zestawu nagłośnienia. Mowa tu o kształcie listwy i głośników, a także materiałów, z których zostały przygotowane. Na rynku znaleźć można urządzenia z tworzyw sztucznych, ale również zestawy wyróżniające się bardzo atrakcyjnym designem, wykorzystujące chociażby drewno. Do tego należy dodać również listwy zakrzywione, które również prezentują się atrakcyjnie.

Ile kosztują soundbary?

Jak widać, elementów wartych uwagi jest sporo. To one właśnie w dużej mierze decydują o końcowej cenie konkretnych zestawów. Najtańsze z nich zakupimy już za około 120-130 złotych. Należy jednak podkreślić, iż będą pojedyncze urządzenia niewielkich rozmiarów, które dysponują zaledwie dwoma głośnikami stosunkowo niskiej mocy.

W niektórych przypadkach może to wystarczyć, jeśli jednak zależy nam na bardziej rozbudowanym zestawie, powinniśmy przygotować się na wydatek co najmniej 300-400 złotych. Najdroższe soundbary mogą natomiast kosztować 800, 1000, 1500, a nawet ponad 2000 złotych.

Wpływ na nasz wybór powinny mieć przede wszystkim parametry techniczne, a także wykorzystywane technologie, dzięki którym sprzęt będzie w stanie wygenerować dźwięk zadowalającej nas jakości.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria