Szkolenia z zarządzania projektami – co warto rozważyć?

​Znaczenie zarządzanie projektami od wielu lat rośnie, zwłaszcza w przedsiębiorstwach opierających się o rozwiązania technologiczne i złożone procesy i produkty. Zastosowanie odpowiednich metodyk i technik w tym obszarze pozwala bowiem zwiększać nie tylko produktywność, ale również jakość pracy. Oznacza to zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie, czyli Project Managerów. Dlatego też kursy i szkolenia z zarządzania projektami cieszą się dużym zainteresowaniem. Sprawdź, w jakich obszarach związanych z zarządzaniem projektami warto szkolić pracowników!

Czym jest zarządzanie projektami i dlaczego jest tak ważne?

Zarządzanie projektami polega na działaniu z użyciem wiedzy, umiejętności, narzędzi i technologii w taki sposób, aby w ramach danego projektu osiągnąć lub przewyższyć potrzeby i oczekiwania zleceniodawców. Polega na pracy w trybie procesowym oraz dążeniu do realizacji celów i osiągnięcia możliwie najwyższej jakości przy minimalnych nakładach czasu i kosztów. To dyscyplina, która łączy całość działań związanych z realizacją projektów. Dlaczego jest tak ważna, a szkolenia z zarządzania projektami tak popularne? Ponieważ dostarcza metody, które pomagają w organizacji pracy i sprawniejszej, skuteczniejszej realizacji projektów. Dzięki temu przedsiębiorstwa osiągają lepsze wyniki i maksymalizują zyski. W czasach pracy zdalnej znaczenie tej dziedziny dodatkowo wzrasta, ponieważ integracja działań i komunikacja stają się trudniejsze.

Na czym polegają szkolenia z zarządzania projektami?

Zarządzanie projektami wykorzystuje rozmaite metodyki i narzędzia. Dlatego potencjał szkoleniowy jest ogromny. Dostępne są zarówno kompleksowe, przekrojowe kursy, wybierane najczęściej przez początkujących, jak i tematy zajmujące się określonymi aspektami tej dziedziny. Kompleksowe szkolenia z zarządzania projektami pomagają usystematyzować i uzupełnić wiedzę teoretyczną oraz praktyczną w zakresie najpopularniejszych metodyk i dobrych praktyk postępowania. Dzięki temu umożliwiają skuteczne wykorzystanie elementów wielu podejść do zarządzania projektami w celu maksymalizowania korzyści. Dostępnych jest również wiele znacznie bardziej specyficznych tematów. Jakie szkolenia z zarządzania projektami warto rozważyć?

  • PMBOK to popularna metodyka bazująca na pięciu grupach procesów dotyczących: inicjowania, planowania, realizacji, monitorowania i kontroli oraz zakończenia projektu. Grupy procesów wzajemnie na siebie oddziałują i nie są tożsame z fazami cyklu życia projektu. Szkolenie z zarządzania projektami zgodnie z tą metodą dokładnie omawia każdą z grup i wchodzące w jej skład procesy, przygotowując do ich praktycznego zastosowania.
  • Inną znaną metodyką omawianą na szkoleniach jest Prince2. Ma ona równie szerokie zastosowanie i jest zaliczana do klasycznego podejścia do zarządzania projektami. Wyróżnia 7 różnych procesów, a także 7 tematów i 7 zasad. W swobodnym poruszaniu się w obrębie Prince2 pomoże dedykowane tej metodzie akredytowane szkolenie Prince2 z możliwością uzyskania certyfikatu potwierdzającego umiejętność zarządzania projektami zgodnie z Prince2.
  • Popularne szkolenia z zarządzania projektami to również te omawiające techniki Agile. Reprezentują one tzw. zwinne podejście do zarządzania projektami. Polecane są szczególnie warsztaty szkoleniowe dotyczące Agile, które pozwalają dobrze zrozumieć metodę i przygotowują do jej zastosowania w praktyce. To również okazja do przyjrzenia się dotychczas stosowanym metodom i ich ulepszenia.
  • Scrum to kolejna popularna metodyka, kojarzona przede wszystkim z IT, ale obecnie adaptowana również na potrzeby innych branż. Opiera się na pracy w tzw. sprintach trwających nie więcej niż miesiąc, a najważniejszą rolę odgrywa tzw. Scrum Master. Dostępne są szkolenia z zarządzania projektami przygotowujące do pełnienia funkcji Scrum Mastera, a także pozwalające dogłębnie zapoznać się z tą metodyką, również np. w połączeniu z Agile. Kursy i szkolenia Scrum Master dostępne są zarówno w wersji online, jak i stacjonarnie.

Ponadto do popularnych tematów należą te omawiające rozmaite narzędzia wykorzystywane w zarządzaniu projektami (np. narzędzia informatyczne).

Szkolenia z zarządzania projektami – dla kogo?

W szkoleniach z zarządzania projektami uczestniczą zarówno początkujący, jak i doświadczeni kierownicy projektów, a także członkowie zespołów pracujących według określonych metodyk. Wiele z tematów jest również polecanych dla właścicieli firm i członków zespołów menedżerskich wspierających lub nadzorujących kierowników projektów. Szeroki wybór tematów pozwoli wyszkolić każdego pracownika w optymalnym zakresie. Realizowany online kurs zarządzania projektami polecany jest przede wszystkim dla początkujących project managerów, którzy chcą poznać podstawowe zasady wybranych metody zarządzania projektami oraz zrozumieć rolę kierownika projektów. Dla kierowników projektów przeznaczone są również kursy kierownika projektów (Project Manager), których zadaniem jest przygotowanie do pełnienia tej niezwykle odpowiedzialnej roli.

Gdzie szukać szkoleń i kursów z zarządzania projektami?

Z pomocą przychodzą bazy szkoleń i kursów online. Jedną z takich baz jest Eventis, gdzie na stronie https://eventis.pl/szkolenia/zarzadzanie-projektami zgromadzono informacje o nadchodzących terminach szkoleń z zarządzania projektami. Oferty zawierają również informacje o programie zajęć i grupie docelowej, a także cenach poszczególnych kursów z project managementu. W ofercie znajdziemy zarówno szkolenia stacjonarne, realizowane w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Katowice czy Gdańsk, jak też kursy online pozwalające poszerzać wiedzę o zarządzaniu projektami bez względu na miejsce zamieszkania czy zatrudnienia.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria