Czy warto zakładać konto oszczędnościowe dla dziecka?

Stare polskie porzekadło głosi: „czym skorupka za młodu…” – i trzeba przyznać, że jest ono nie tylko bardzo trafne, ale też wciąż aktualne. Nauka nawyków dotyczących różnych aspektów życia w dzieciństwie procentuje w życiu dorosłym. Tak samo jest z zachowaniami dotyczącymi zarządzaniem finansami. Nauka oszczędzania powinna rozpoczynać się już w dzieciństwie. Racjonalne zarządzanie własnymi zasobami stwarza wiele możliwości i warto uczyć tego od najmłodszych lat. To właśnie z myślą o potrzebach rodziców w tym zakresie wiele banków wprowadziło do swojej oferty konto oszczędnościowe przeznaczone dla dzieci. Co warto wiedzieć na jego temat i czy założenie konta oszczędnościowego dla dziecka jest dobrym pomysłem?

Czym jest konto oszczędnościowe dla dziecka?

Konto oszczędnościowe jest produktem bankowym, który – jak sama nazwa wskazuje – służy do gromadzenia oszczędności. To, co odróżnia je od podstawowego rachunku, to wysokość oprocentowania, która jest zdecydowanie wyższa. Oznacza to, że przechowywanie kapitału na koncie oszczędnościowym jest po prostu bardziej opłacalne. Większość kont oszczędnościowych przeznaczona jest dla osób pełnoletnich. Jednak wśród propozycji różnych placówek bankowych coraz częściej pojawiają się oferty kont oszczędnościowych dla dzieci. Czym są tego rodzaju rachunki?

Konto oszczędnościowe dla dziecka jest rachunkiem służącym do oszczędzania, które rodzić może założyć dla swojego dziecka już od pierwszych dni jego życia. Od samego momentu otworzenia rachunku rodzice mogą wpłacać pieniądze przeznaczone dla swojej pociechy w dowolnej kwocie i z dowolną częstotliwością aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Jako że dzieci poniżej 13. roku życia nie mają zdolności do czynności prawnych, do tego momentu dziecko nie może w żaden sposób zarządzać swoim kontem. Wszystkich operacji dokonuje rodzić. Po ukończeniu 13. roku życia dziecko otrzymuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych, co oznacza, że od tego momentu może zarządzać swoim kontem, jednak tylko za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.

Zalety konta oszczędnościowego dla dziecka

Założenie i prowadzenie konta oszczędnościowego dla dziecka ma wiele zalet i cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców. To doskonały sposób na bezpieczne gromadzenie kapitału dla swojej pociechy, który ułatwi jej start w dorosłe życie. To także skuteczna metoda na uczenie dziecka racjonalnego zarządzania pieniędzmi. Po ukończeniu przez dziecko 13. roku życia, jeśli rodzic wyrazi na to zgodę, może ono zarządzać swoimi pieniędzmi i dokonywać różnych operacji. To bardzo praktyczna opcja, która umożliwia pokazanie dziecku, jak można racjonalnie gospodarować swoimi pieniędzmi, jak ograniczać wydatki i zacząć oszczędzać. To cenna lekcja, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Dlaczego konto oszczędnościowe jest lepszym wyborem niż lokata? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – konto oszczędnościowe jest bardziej elastyczne. Ulokowanie pieniędzy na lokacie oznacza ich zamrożenie na jakiś czas, co sprawia, że dostęp do nich jest ograniczony. W przypadku konta oszczędnościowego tego typu ograniczenia nie występują. Można na nim lokować dowolną kwotę pieniędzy. Można też dokonywać wpłat na konto w dowolnym czasie i w dowolnej wysokości, w zależności od własnych potrzeb. Jeśli zachodzi taka konieczność, pieniądze z konta oszczędnościowego mogą zostać podjęte w każdym momencie, co nie wiąże się z ryzykiem utarty wypracowanych zysków, gdyż oprocentowaniu właściwemu dla proponowanych warunków podlega każda suma ulokowana na koncie, nawet przysłowiowa „złotówka”. To stwarza o wiele więcej możliwości zarządzania zasobami zarówno przez rodziców, jak i starsze dzieci.

Źródło

https://finanse.rankomat.pl/poradniki/konto-oszczednosciowe-dla-dziecka/

Artykuł partnera

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria