Czy płatności kartą w Internecie są bezpieczne?

Nie da się zatrzymać rozwoju technologii, jak i charakterystycznego dla ludzi, poszukiwania rozwiązań, które będą najwygodniejsze. To właśnie dlatego (i dzięki temu) Polacy coraz częściej dokonują płatności Internetowych – w tym także płatności kartą. Wielu z nas jednak zastanawia się, czy to bezpieczne i czy tak naprawdę cokolwiek nas chroni przed utratą pieniędzy? Prawda jest taka, że możesz bezpiecznie płacić online – jak to zrobić? W tym artykule dowiesz się wszystkiego.

Polacy kochają e-commerce!

Według zeszłorocznych danych z Eurostatu aż 45% z nas robiło zakupy przez Internet, a co za tym idzie, dokonywało w większości płatności online. To o 2% więcej niż w 2017 roku, widoczna jest zatem tendencja rosnąca.  Jednak płatności kartą online oraz robienie zakupów w Internecie ciągle jest dość powszechnie uznawane za niebezpieczne lub mogące nieść za sobą ryzyko. W 2017 roku tylko 26% ankietowanych udzieliło odpowiedzi, że ich zdaniem e-commerce jest całkowicie bezpieczne. Również i tu widać jednak rosnące zaufanie.

Jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą płatność online?

Tak naprawdę żaden obrót gotówkowy nie jest w 100% bezpieczny, a to dlatego, że jest to uzależnione również od naszej ostrożności. Teoretycznie, jeśli druga osoba posiada dane z naszej karty, takie jak CVV/CVC, imię oraz nazwisko, a także numer karty kredytowej czy debetowej, to nie musi mieć jej fizycznie, aby dokonać zakupu w Internecie. W praktyce jednak takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko, próby wyłudzenia – owszem, są, ale żaden haker (a raczej cracker) nie zdobędzie tak po prostu naszych danych. Musimy sami mu je podać, nieświadomie. Jak się przed tym chronić? Po pierwsze – nigdy nie podawaj swojego PIN-u czy danych karty tak po prostu. Dokonuj płatności kartą w e-sklepach, które są bezpieczne, tj. np. posiadają szyfrowanie SSL na swojej stronie Internetowej (adres strony zaczynającej się od https oraz ikonka kłódki przy nim). I co najważniejsze – jeśli masz taką możliwość – korzystaj z fintechów czyli operatorów płatności online, takich jak na przykład Tpay, PayPal czy PayU. Jest to rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze, ponieważ tacy pośrednicy posiadają dodatkowe zabezpieczenia i certyfikaty. Pamiętaj także, aby nie dokonywać płatności kartą czy żadnej innej formy przelewu online korzystając z sieci publicznej – to niesie za sobą wyjątkowo duże ryzyko!

Fintechy – gwarancja bezpiecznych zakupów?

Zakupy przy pomocy operatorów płatności online są zdecydowanie bezpieczniejsze niż tradycyjne Internetowe przelewy. Takie fintechy jak Tpay posiadają dodatkowe certyfikaty oraz szyfrowanie. W przypadku Tpay jest to szyfrowanie TLS oraz zabezpieczenie certyfikatem Extended Validation, przez co Twoje dane są chronione. Zatem zdecydowanie warto, jest skorzystać z takiej formy płatności. To, co jeszcze przemawia za operatorami płatności online, to błyskawiczne zakupy. Kiedy wybierasz zapłatę w formie płatności kartą, przechodzisz do zintegrowanej bramki, która częściowo uzupełnia Twoje dane, a Ty podajesz po prostu resztę. W przypadku Tpay istnieje dodatkowo jeszcze możliwość zarejestrowania karty, dzięki czemu zakupów w bezpieczny sposób dokonujesz jednym kliknięciem. Najważniejsze to jednak pamiętać, aby zachować środki ostrożności, wtedy każda płatność kartą czy przelew online będzie bezpieczny.

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria