Kredyt konsolidacyjny - na czym polega?

​Kredyt konsolidacyjny cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów banków. Warto dowiedzieć się na czym polega, jakie są jego możliwości oraz jaką zdolność trzeba wykazać, aby móc taki kredyt uzyskać. W największym skrócie kredyt konsolidacyjny to połączenie naszych innych zobowiązań w jeden kredyt, co oznacza jedną, najczęściej niższą, ratę. Czy to się opłaca? Spróbujemy znaleźć odpowiedź na to pytanie. Zaczynajmy!

  1. Co to jest kredyt konsolidacyjny?
  2. Jak wygląda ocena zdolności kredytowej?
  3. Na co należy zwrócić uwagę?

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę kredyt konsolidacyjny kalkulator aby bardzo szybko przekonać się czy jest to dobre rozwiązanie dla naszego domowego budżetu. Przedstawiamy najważniejsze informacje, o których trzeba wiedzieć rozważając wzięcie kredytu konsolidacyjnego.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest to w największym skrócie kredyt zaciągany po to, aby spłacić inne powzięte już zobowiązania. Przykładowo, mamy kilka kredytów i pożyczek, a raty robią się dla nas już za duże do regularnej spłaty, np. ze względu na przejściowe problemy finansowe. W przypadku kredytu konsolidacyjnego bank reguluje za nas te zobowiązania, a my spłacamy do banku jedną, ustaloną ratę. Należy tutaj zwrócić uwagę na to, że kredyty konsolidacyjne zazwyczaj oferują oprocentowanie na poziomie średniego oprocentowania naszych innych kredytów. Ważne jest jednak to, że kredytem konsolidacyjnym możemy wydłużyć sobie okres spłacania, a dzięki temu, uzyskać mniejszą ratę miesięczną. Przykładowo, kilka pożyczek na 2-3 lata możemy zamienić na jeden kredyt na 5 lat.

Jak wygląda ocena zdolności kredytowej?

W przypadku kredytów konsolidacyjnych, procedura ich przyznawania jest nieco bardziej wnikliwa niż ma to miejsce w przypadku standardowych kredytów. Ocena zdolności kredytowej to jedno, a drugie - osobna weryfikacja, wymagająca od klienta szeregu dokumentów związanych z tożsamością, strukturą uzyskiwanych dochodów, formą zatrudnienia oraz informacji na temat spłacanych zobowiązań, mających zostać celem konsolidacji. Bank może poprosić o wyciąg z konta, skany obowiązujących umów kredytowych. Dobrze, żeby w historii kredytowej nie znajdowały się znaczące opóźnienia w spłatach.

Na co należy zwrócić uwagę?

Decydując się na kredyt konsolidacyjny i rozważając oferty różnych banków, musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Pierwszy z nich to oczywiście wysokość miesięcznej raty do zapłaty po konsolidacji wszystkich pozostałych zobowiązań. Ważne jest to aby rata była niższa niż suma wcześniej spłacanych rat. Warto zwrócić uwagę na całkowitą kwotę do spłaty - w końcu kredyt konsolidacyjny to tez kredyt i jak każdy inny jest odpowiednio oprocentowany. Dochodzi tu również prowizja za udzielenie kredytu. Należy pamiętać, że im dłuższy czas spłaty tym niższa rata - warto dobrze wykalkulować sobie pożądaną wysokość raty i akceptowalny termin spłaty zobowiązań. Zwróćmy uwagę na wysokość prowizji. Kolejny aspekt warty rozważenia to RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która mówi nam która oferta kredytu jest najlepsza. Warto pamiętać, że wskaźnik ten nie obejmuje dodatkowych opłat, jednak jest bardzo pomocny we wstępnej ocenie oferty banku. Należy również dowiedzieć się jakie są dokładnie konsekwencje w przypadku opóźnień w spłacie raty oraz czy warunki danego kredytu wymagają dodatkowych zabezpieczeń, np. za pomocą hipoteki.

Jak widać, kredyt konsolidacyjny może okazać się niezwykle pomocny jeśli ktoś ma problemy z obsługą rozmaitych bieżących zobowiązań. Należy jednak dokładnie przestudiować jego parametry.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria