Zakup złota coraz częściej staje się ciekawą formą inwestowania. Nic dziwnego, ponieważ ten kruszec od dawna już trzyma cenę. Wiele osób uważa, że jest to jedna z bezpieczniejszych inwestycji. Jeżeli jednak dopiero rozpoczynasz swoją przygodę w tej dziedzinie, być może zastanawiasz się, jaka inwestycja jest lepsza – kupić złote sztabki czy monety? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Złote sztabki: wielkość, waha, cena
Najpopularniejszym sposobem na zainwestowanie w złoto, jest zakup fizycznego kruszcu – złote sztabki, podobnie jak monety, można nabyć bezpośrednio w mennicy lub różnych pośredników. W obu wypadkach, wartość złota inwestycyjnego jest bezpośrednio związana z materiałem, z jakiego wykonano daną sztabkę lub monetę. Takie przedmioty nie mają wartości kolekcjonerskiej – chodzi jedynie o zakup określonej ilości złota o wyznaczonej próbie. Co więcej, złote sztabki umożliwiają inwestorowi szybką sprzedaż.
Pod względem bezpieczeństwa inwestycji, złote monety mogą stanowić wyzwanie dla niedoświadczonych, początkujących nabywców. Dlaczego? Głownie z uwagi na fakt, że dostarczane są w stanie surowym – tj. bez opakowania. Sprawa wygląda inaczej, gdy inwestor decyduje się nabyć złote sztabki. Te sprzedawane są przez mennice oraz pośredników w zintegrowanych opakowaniach, wraz z dołączonym certyfikatem. To oznacza, że monety możemy własnoręcznie zweryfikować pod względem wagi lub dźwięku wydawanego przy uderzeniu. Trzeba jednak szczerze przyznać, że prawidłowa ocena tych parametrów wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu inwestowania w złoto.
Dla początkujących idealne okażą się złote sztabki – w ich przypadku ryzyko inwestycyjne jest tak znikome, że wręcz marginalne. Oczywiście zakupu należy dokonywać u wiarygodnego sprzedawcy, który dostarczy opakowanie wraz z certyfikatem – fachowo nazywa się to certipakiem. Dzięki stosownym dokumentom, ewentualna odsprzedaż złot inwestycyjnego staje się niezwykle prosta. Praktycznie każda mennica oraz pośrednik odkupi od nas złote sztabki z certyfikatem autentyczności. Jeśli chodzi o monety, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Występujący w surowiej formie kruszec jest podatny na fałszowanie. Oczywiście stosuje się rozmaite metody zapobiegania oszustwom oraz sposoby weryfikacji złota w monetach, ale mimo to złote sztabki wydają się lepszym rozwiązaniem na początek.
W jakich wielkościach dostępne są złote sztabki? Aby znormalizować handel między indywidualnymi inwestorami, wprowadzono popularne standardy wagowe. Najczęściej spotyka się złote sztabki, które ważą: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 250 lub 500 gramów. Inną metodą oznaczania stanowi uncja (1 uncja = 31,1 gramów). Największe złote sztabki to te, które ważą 1 kilogram. Cena jest w oczywisty sposób uzależniona od wagi sztabek lokacyjnych. Ponieważ produkuje się je w różnych gramaturach, praktycznie każdy może pozwolić sobie na inwestycję w złoto oraz w bezpieczny sposób wypróbować tę metodę lokowania kapitału. Najtańsze sztabki, oferowane przez Mennicę Krakowską kosztują około. 330 zł (za 1 gram złota o próbie 999,9 Heraeus). Na drugim końcu skali są złote sztabki o gramaturze 100 gram, za które trzeba zapłacić ponad 24.000 zł (jak Pamp Fortuna Gold Bar – Szwajcaria). Jak widać, różnice cenowe są ogromne, co sprawia, że złoto jest świetną inwestycją dla każdego.
Złoto jako stabilna inwestycja
Dlaczego warto inwestować w złote sztabki? Ponieważ to sposób na stabilne ulokowanie kapitału. Złoto inwestycyjne jest jedynym aktywem, który nie wykazuje tzw. ryzyka drugiej strony. Jeżeli nabyte sztabki lub monety trzymamy dłużej niż przez pół roku, nie musimy tego nigdzie zgłaszać ani wypełniać skomplikowanych deklaracji. Zakupione złote sztabki po prostu na nas czekają. W porównaniu z innymi inwestycjami, cena złota zachowuje się naprawdę dobrze. Co więcej, wzrost poziomu inflacji w gruncie rzeczy dodatnio wpływa na wartość złota – poziom wydobycia tego kruszcu jest w zasadzie stabilny.
Ponieważ złote sztabki to stabilna inwestycja, coraz więcej osób decyduje się na włączenie ich do swojego portfela. Specjaliści w branży zachęcają, aby przynajmniej 5-15% aktywów lokować w fizycznych kruszcach, takich jak złoto. Zakup sztabek lokacyjnych jest więc świetnym uzupełnieniem portfela inwestycyjnego, a zarazem bezpieczną i stabilną metodą jego dywersyfikacji. Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę w tej dziedzinie, wybierz sprawdzone rozwiązania. Dla początkujących najlepsze okazują się złote sztabki, sprzedawane przez nas razem z profesjonalnym certyfikatem, potwierdzającym autentyczność. Dzięki temu złoto może zostać sprzedane w każdej chwili. Zaangażowanie kapitałowe w ten kruszec z całą pewnością się opłaci – szczególnie cierpliwym inwestorom.
Komentarze (0)