Dlaczego firmy pożyczkowe mają często lepsze oferty od banków?

W dzisiejszych czasach pożyczanie of firm pożyczkowych online stało się bardzo popularne, a coraz więcej ludzi woli korzystać z usług takich firm niż banków. Dlaczego jednak banki mają pod wieloma względami mniej atrakcyjną ofertę od firm pożyczkowych?

Banki a instytucje pożyczkowe– jakie są różnice pomiędzy nimi?

Sektor bankowy złożony z banku centralnego oraz banków komercyjnych to kluczowy element całego systemu finansowego, to bowiem od banków zależy poziom kreacji pieniądza, czy też wysokość stóp procentowych.  Kiedy zaś kryzys dotyka sektor bankowy, to zagrożona jest stabilność całej gospodarki, dlatego też wszystkim powinno zależ na tym, aby banki były w dobrej kondycji finansowej.

W Polsce działalność banków oparta jest o przepisy prawa bankowego, z którego wynikają określone prawa i obowiązki. Działalność banków jest zaś bardzo szeroka i oparta o małe i duże pożyczki, prowadzenie kont bankowych, przyjmowanie depozytów, czy też pomnażanie oszczędności klientów.

Aktywność firm pożyczkowych jest zaś tylko w małej części zbieżna z działalnością banków, ponieważ firmy pożyczkowe specjalizują się wyłącznie w małych pożyczkach. O ile więc firmy pożyczkowe w sektorze mikropożyczek stanowią realną konkurencję dla banków, to we wszystkich pozostałych sektorach nie stanowią już żadnej konkurencji dla tradycyjnego sektora bankowego. Firmy pożyczkowe nie zajmują się bowiem ani pożyczaniem wielkich sum pieniędzy np. na zakup mieszkania, ani też pomnażaniem pieniędzy klientów np. poprzez lokaty. Warto też pamiętać, że instytucje pożyczkowe działają na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, przez co mają zupełnie inne uprawnienia i obowiązki od banków.

Dlaczego oferty firm pożyczkowych są tak popularne?

W sektorze mikropożyczek oferty instytucji pożyczkowych są często bardziej atrakcyjne od kredytów bankowych pod takimi względami jak:

  • Minimum formalności – instytucje pożyczkowe nie wymagają żadnych zbędnych dokumentów takich jak zaświadczenie o dochodach, a atrakcyjny kredyt bez zaświadczeń przez Matchbanker.pl od firmy pożyczkowej dostępny jest na wyciągnięcie ręki.
  • Szybkość i prostota - w przypadku ofert instytucji pożyczkowych wszystko jest szybkie i łatwe, zarówno wypełnienie wniosku, decyzja o jego akceptacji oraz przelew środków. W dodatku absolutnie wszystko można załatwić przez Internet i nie trzeba nawet wychodzić z domu. Silnie kontrastuje to z ofertą banków, gdzie aplikowanie nawet o mały kredyt to często wręcz droga przez mękę.
  • Swoboda dysponowania środkami – pieniądze otrzymane od firmy pożyczkowej można wydać w dowolny sposób, nie trzeba się też nigdy z niczego tłumaczyć. Pożyczając od banku, trzeba zaś zawsze uzasadnić  sposób wydatkowania otrzymanych środków.
  • Atrakcyjne warunki finansowe – firmy pożyczkowe robią bardzo dużo, aby przyciągnąć do siebie nowych klientów, dlatego też oprocentowanie ich pożyczek często jest wysoce atrakcyjne. W przypadku chwilówek dostępne są nawet zupełnie darmowe pożyczki z RRSO wynoszącym zero procent. W ofercie banków tak dobrych ofert po prostu nie ma.
  • Wysoka przyznawalność – z usług firm pożyczkowych można skorzystać w niemal każdej sytuacji, niezależnie od statusu materialnego, osiąganych zarobków, czy też historii kredytowej, stąd taka popularność pożyczek dla zadłużonych, czy też pożyczek bez BIK i KRD. Banki zaś stosują zaś znacznie bardziej rygorystyczną politykę oceniania wniosków pożyczkowych.

Biorąc pod uwagę liczbę zalet ofert mikropożyczek od firm pożyczkowych online, nie ma co się dziwić, że stały się one tak popularne. Warto jednak pamiętać, że firmy pożyczkowe są tylko uzupełnieniem rynku finansowego i nie stanowią prawdziwego zagrożenia dla stabilności tradycyjnego sektora bankowego.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria