Jak założyć warsztat samochodowy?

Rozkręcenie swojej firmy w branży motoryzacyjnej wcale nie będzie takim trudnym zadaniem jakby się to mogło wydawać. Warto sprawdzić co zrobić, by mieć własny warsztat samochodowy.

Od czego zacząć?

W latach 90-tych minionego stulecia mieliśmy takie warunki, w których mogliśmy rozwijać przedsiębiorczość. Dzięki temu rzeczywiście wielu początkujących biznesmenów zaczęło rozkręcać swoją własną firmę.

Obecnie widać, że tendencja do pracy na swoim wraca i pojawiają się nowe pomysły na otwieranie własnej działalności. Jeśli ktoś jest miłośnikeim motoryzacji i dobrze zna się na samochodach a także posiad odpowiednie przygotowanie to można się zdecydować na otwarcie warsztatu samochodowego. Doskonałą formą prowadzenia takiej firmy będzie właśnie jednoosobowa działalność gospodarcza, dzięki której mamy pełną kontrolę zasobów, sami stajemy się własnym szefem. Jeśli chodzi o kwestie formalne pod prowadzeniem warsztatu trzeba będzie rozumieć działalność gospodarczą, która obejmuje naprawdę konserwację a także przebudowę pojazdów. A co bardzo ważne nie wymaga od nas prowadzenie takiej firmy żadnych uprawnień czy licencji. Zależnie od tego jakie usługi będą oferowane w warsztacie będzie można zakupić odpowiednie sprzęty. Im więcej usług będziemy chcieli realizować tym większe wydatki będzie trzeba ponieść na wyposażenie własnego warsztatu. Szczególnie podnośniki czy sprzęty do geometrii kół nie będą należeć do tanich.

Najważniejsze kwestie formalne 

Założenie warsztatu będzie oczywiście związać się ze zgłoszeniem tego w Centralnej Ewidencji i Informacji o DZiałalnosci Gospodarczej, albo też w Krajowym Rejestrze Sądowym w zależności od tego jaką wybieramy formę prawną. Co ważne powinno się także w dniu poprzedzającym rozpoczęcie działalności złożyć także formularz VAT-R w odpowiednim urzędzie skarbowym. Dzięki temu będziemy rejestrowani jako płatnik VAT albo uzyskamy od tego zwolenienie. Będzie trzeba również posiadać kasę fiskalną, to ważne, gdyż od 2015 roku wprowadzono obowiązek posiadania urządzenia, jeśli wykonuje się usługi w ramach warsztatu samochodowego na rzecz osób fizycznych, które działalności gospodarczej nie prowadzą.

Kasa będzie pozwalać na wystawianie paragonów fiskalnych. Trzeba pamiętać, że przedsiębiorca, właściciel warsztatu samochodowego jest zobowiązany do wydawania paragonu a na życzenie klientów faktury. Legalna sprzedaż towarów i usług nie tylko będzie eliminować nieuczciwą konkurencję, która unika płacenia podatków, ale także będzie wpływać na kondycję krajowej gospodarki. Przy zakładaniu takiej działalności będzie trzeba także wskazać na numer PKD a wic Polskiej Klasyfikacji Działalnosci. Jeśli chodzi o warsztat samochodowy będzie to 4520.Z a jeśli ktoś będzie chciał dodatkowo również zajmować się sprzedażą części samochodowych powinien dodatkowo wykazywać również kod 4532.Z. jeśli ktoś trudni się naprawą motocykli dla niego odpowiednią wartością w tej klasyfikacji będzie 4540.Z

Praca dla mechanika Kraków​​

Praca w motoryzacji - konieczny odpowiedni lokal

Sam warsztat może być umiejscowiony praktycznie w każdej lokalizacji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są pewne wymagania techniczne a także przepisy BHP zgodnie z którymi lokal na warsztat musi mieć wentylację, posadzki antypoślizgowe, odpowiednie oświetlenie. Co ważne niektóre urządzenia muszą mieć także aktualne homologacje oraz stosowne certyfikaty.

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria