Jak zaplanować remont łazienki?

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Każdego dnia spędzamy w nim kilkadziesiąt minut, wykonując czynności higieniczne i pielęgnacyjne. Warto zatem zadbać o to, aby było to wnętrze funkcjonalne. Decydując się na jego remont, zaplanujmy z wyprzedzeniem wszelkie prace. Wówczas osiągniemy zamierzony efekt. O czym nie możemy zapomnieć, modernizując łazienkę?

Zastanów się, jak wiele chcesz zmienić

Planując remont łazienki, w pierwszej kolejności warto odpowiedzieć na poniższe pytania. Dzięki temu określimy pożądany charakter łazienki i uwzględnimy wszelkie niezbędne zmiany, których realizacja pozwoli osiągnąć wymarzone wnętrze.

  1. Jakim budżetem dysponujemy?
  2. Ile osób będzie korzystało z łazienki?
  3. Co najbardziej nie odpowiada nam obecnie w wystroju łazienki i rozkładzie wyposażenia?
  4. Czy chcemy zainstalować nowe urządzenia sanitarne i sprzęty?
  5. Czy decydujemy się na kucie starych płytek?
  6. W jakim stylu ma zostać wykończone wnętrze?
  7. Jakich materiałów budowlanych i wykończeniowych użyjemy?
  8. Czy kupujemy nowe meble czy też stawiamy na odrestaurowanie starych?

Odpowiadając na te pytania, określimy, czy będzie to generalny remont pomieszczenia, czy jedynie jego renowacja. Ustalimy również wstępny kosztorys, a sprawdzając ceny elementów wyposażenia, urządzeń sanitarnych i materiałów budowlanych, które zamierzamy wykorzystać, jeszcze dokładniej oszacujemy, czy zmiany mieszczą się w określonym przez nas budżecie.

Zadbaj o odpowiednią kolejność prac

Prace remontowe w łazience muszą przebiegać według określonej kolejności. W przeciwnym razie efekty metamorfozy mogą nas nie zachwycić, a koszty wprowadzanych zmian wzrosną, zaś sam remont wydłuży się. Oto schemat prac:

  1. Wyniesienie starych mebli, sprzętów, urządzeń sanitarnych, które da się wymontować, oraz wszelkich dodatków aranżacyjnych,
  2. Skucie dawnych okładzin i usunięcie pozostałych elementów wyposażenia,
  3. Przeprowadzenie niezbędnych prac wodno-kanalizacyjnych, w tym na przykład wykonanie nowego rozkładu rur w związku ze zmianą lokalizacji urządzeń,
  4. Wykonanie nowej instalacji elektrycznej,
  5. Ułożenie nowych płytek,
  6. Pomalowanie ścian,
  7. Zakup i instalacja nowej armatury łazienkowej,
  8. Wykończenie łazienki zgodnie z własnymi preferencjami – montaż mebli, lustra, oświetlenia oraz rozmieszczenie wszelkiego rodzaju dodatków, w tym dywaników łazienkowych, mydelniczek, czy też wieszaków.

Użyj odpowiednich materiałów i przyborów

Jeżeli remontując łazienkę, zamierzamy przeprowadzić prace malarskie, musimy pamiętać, że nie każda emulsja sprawdzi się w tym pomieszczeniu. Jaka farba do łazienki będzie zatem najlepsza? Przede wszystkim musi być to produkt odporny na wilgoć i wahania temperatur oraz wykazujący właściwości grzybobójcze.

Co więcej, farba przeznaczona do łazienki powinna być odporna na zmywanie i szorowanie. Do takich emulsji zalicza się między innymi farby lateksowe i emulsyjne dedykowane do stosowania w łazience. Możemy też użyć farby epoksydowej, pamiętając jednak, iż musi być to produkt najwyższej jakości, gdyż tylko taki sprawdzi się w warunkach podwyższonej wilgotności.

Niezwykle istotny jest również dobór odpowiednich przyborów. Nic więc dziwnego, że już na początku prac pojawia się pytanie, jaki wałek malarski wybrać. Podstawowa zasada brzmi: dopasowany do rodzaju farby, jaką wybraliśmy. Efekt prac zależy również od tego, z jakiego materiału zostało wykonane narzędzie.

Remont łazienki należy skrzętnie zaplanować. Tylko wówczas zyskamy pewność, iż zmieścimy się w ustalonym budżecie, a dokonane zmiany nas zachwycą.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria