Faktoring i fakturowanie online - poznaj dwa narzędzia, które ułatwią prowadzenie Twojego biznesu

Przedsiębiorcy mają do dyspozycji kilka narzędzi, które, przy zachowaniu dostępu do internetu, znacznie ułatwiają prowadzenie własnego biznesu. Faktoring, czyli możliwość sprzedaży faktur, oraz fakturowanie online poprawiają sytuację finansową firmy i pozwalają na jej szybszy rozwój.

Faktoring - finansowanie faktury online

Z prowadzeniem firmy wiąże się ryzyko, wynikające głównie z zaległości w płatnościach od klientów. W niektórych branżach problem ten jest tak powszechny, że stał się niemal akceptowalny. Tam, gdzie terminy płatności wynoszą od 30 do nawet 90 dni, np. w branży transportowej lub spedycyjnej, remedium jest faktoring.

Faktoring - finansowanie faktury online

Pełny sukces firmy można osiągnąć przy zachowaniu co najmniej dwóch warunków - sprzedaży i regularnym wpływom należności od klientów. Spełnienie drugiego z nich zapewnia faktoring, czyli sprzedawanie faktur do firmy lub instytucji, która przejmuje należność, a w zamian wypłaca przedsiębiorcy kwotę z faktury pomniejszoną o własną prowizję. W praktyce jest to jeden ze sposobów finansowania przedsiębiorstwa, który stanowi alternatywę dla kredytu. Wyróżnia się kilka rodzajów faktoringu, każdy jednak ma ten sam efekt - przedsiębiorca otrzymuje gotówkę za swoje produkty lub usługi, a faktor zajmuje się ściąganiem należności od klienta. Usługa faktoringu dostępna jest coraz częściej online, a dopełnienie formalności trwa jedynie kilka godzin.

Fakturowanie online i wysyłanie faktur drogą elektroniczną

Wydłużenie terminów płatności wiąże się także z faktem, że faktury wysyłane pocztą często nie dochodzą do klientów lub zostają dostarczone z opóźnieniem. Wielu przedsiębiorców korzysta już z funkcjonalności, jakie zapewnia fakturowanie online. Programy umożliwiające wystawianie faktur w internecie pozwalają także na ich wysyłkę bezpośrednio na adres mailowy klienta. Znacznie skraca to czas dostarczenia faktury, a według polskich przepisów, faktury online uznawane są za dokumenty księgowe na równi z fakturami w wersji papierowej.

Wystawianie faktur online a wystawianie faktur w arkuszu kalkulacyjnym

Wystawianie faktur, chociaż z pozoru łatwe, w rzeczywistości jest problematyczne, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy są czynnymi podatnikami vat. Sporządzanie dokumentu potwierdzającego sprzedaż w arkuszu kalkulacyjnym wymaga odpowiedniego przygotowania, np. wzorów. Wystawianie faktur online w programie w chmurze pozwala na skorzystanie z gotowych wzorów faktur wszelkiego typu i ich wysyłkę do klienta, bez drukowania, podpisywania i wizyty na poczcie.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria