Domowe biuro – praca z domu ma wiele zalet

Praca w domowym zaciszu to rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne, a sprzyjają temu zmieniające się trendy w biznesie i zatrudnieniu. Czy warto pracować w ten sposób? Jak urządzić biuro, gdy miejsca jest niewiele i jak zmobilizować się do pracy, by osiągać dobre efekty?

Praca w domowym biurze – blaski i cienie tego rozwiązania

Wiele osób na poważnie rozważa przejście na pracę zdalną i postrzega to rozwiązanie w kategorii świetnej alternatywy dla klasycznego etatu. Niektórzy pracownicy zdalni są zupełnie innego zdania i po czasie zaczynają dostrzegać wiele mankamentów takiego rozwiązania. Przysłowie mówi, że kij ma dwa końce i faktycznie praca zdalna także ma swoje słabsze i mocniejsze strony.

  • Pracując zdalnie trzeba się bardzo dobrze zorganizować – w domowym zaciszu łatwo zatracić granicę pomiędzy czasem na pracę, a czasem na odpoczynek. Niektórzy zaczynają pracować zbyt wiele, inni tracą wydajność i spędzają zbyt wiele czasu na niepotrzebnych czynnościach. Trzeba umieć znaleźć złoty środek i wiedzieć, kiedy usiąść do komputera i kiedy od niego odejść, by odsapnąć.
  • Brak konieczności dojazdów jest bardzo wygodny – jeśli nie należymy do osób mobilnych, które wszędzie dojadą samochodem i mieszkają blisko miejsca pracy, to z pewnością docenimy tę zaletę pracy zdalnej. Do działania nie będzie nam potrzebny pobyt w siedzibie firmy, wystarczy komputer, myszka i podłączenie do sieci, by pracować nad nowym programem, zajmować się marketingiem czy pisaniem artykułów.
  • Praca zdalna wymaga przystosowania jakiejś części domu do zastosowań biznesowych – jeśli dotąd mieszkanie służyło nam głównie za miejsce rekreacji, możemy nie dysponować odpowiednią przestrzenią do pracy. Urządzenie i wyposażenie biura to rzeczy, które sporo kosztują, ale z drugiej strony będzie to biuro zaaranżowane zgodnie z naszą wizją.
  • Praca zdalna może powodować poczucie osamotnienia – wiele zależy od tego, na czym polega to zajęcie, ale czy programowanie z domu, w którym widzimy się z bliskimi jest aby na pewno bardziej izolujące niż programowanie w pokoju w dużej firmie, gdzie każdy jest zajęty swoimi sprawami, a kontakty towarzyskie ograniczają się do zdawkowej wymiany uprzejmości?

Jak niedrogo urządzić domowe miejsce do pracy?

Jeśli priorytetem przy urządzaniu domowego biura jest niska cena, to zdecydowanie warto postawić na minimalizm. Dokładny dobór sprzętów oraz mebli należy dostosować do własnych wymagań i pełnionych obowiązków. W niedrogim biurze domowym sprawdzą się:

  • Komputer z akcesoriami ze średniej półki cenowej – myszka, klawiatura lub głośniki do zastosowania firmowego nie muszą pochodzić z najdroższych serii dla graczy lub wyróżniać się nietypowym designem, który przełoży się także na wyższą cenę.
  • Meble biurowe z kolekcji do zastosowania domowego – w wielu sklepach meblowych można zaobserwować pewną zależność, według której meble domowe są tańsze od porównywalnych mebli firmowych. Wynika to z wyższej odporności mebli firmowych, które często posiadają również zamknięcia i zabezpieczenia. Do biura domowego w zupełności wystarczy nam jednak biurko kupione w dziale domowych mebli.
  • Sprzęty biurowe wielozadaniowe – zamiast kupować oddzielną drukarkę, skaner i kserokopiarkę, można wybrać urządzenie wielofunkcyjne. Koszt zakupu będzie znacznie niższy, a sam sprzęt zajmie zdecydowanie mniej miejsca, ale zaoferuje bardzo szeroką funkcjonalność.
  • Energooszczędne rozwiązania – oświetlenie ledowe, wyłączanie sprzętów ze stanu czuwania i sięganie po urządzenia o niskim zapotrzebowaniu na energię opłaci się przy ich długotrwałej eksploatacji.

W domowym biurze powinny znajdować się zarówno sprzęty i meble o typowo biurowym charakterze, jak również kilka miłych akcentów, które poprawią nasz nastrój w ciągu pracy. To mogą być rośliny doniczkowe, zdjęcie z wakacji albo rysunki dzieci. Ważne, by nie rozpraszać się i nie skupiać na nich całej uwagi, ale traktować je, jak miły akcent, który utwierdza nas w poczuciu, że w tym miejscu pracy panuje domowa, fajna atmosfera.

Jak motywować się do produktywnej pracy w domu?

To właśnie brak motywacji do działania i nieumiejętne gospodarowanie wolnym czasem są największymi bolączkami osób, które przechodzą na system pracy zdalnej. By być efektywnym, warto:

  • Unikać rzeczy, które nas rozpraszają – jeśli powiadomienia z mediów społecznościowych, co kilka minut, odrywają nas od pracy, może warto wyciszyć telefon i wylogować się na czas pracy?
  • Planować pracę i trzymać się ustalonego grafiku – to pomaga wywiązywać się na bieżąco ze swoich obowiązków.
  • Wypróbować aplikacje i różnego typu narzędzia do organizacji pracy, przypominania o obowiązkach i rejestrowania przerw w działaniu – może się okazać, że pół dnia spędzamy na spacerach do kuchni po coś do picia i na przeglądaniu stron internetowych, a nie na pracy.

Praca zdalna to przyszłość i teraźniejszość w wielu branżach. Prognozowany jest wzrost zatrudnienia w tym modelu pracy i trudno się temu dziwić. Praca zdalna przynosi bowiem korzyści obustronne, jest wygodna, doceniana i popularna w wielu branżach.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria