Gdzie mamy podziać swoje oszczędności?

Myślenie o trzymaniu swoich oszczędności w przysłowiowej skarpecie należy już do przeszłości. Większość osób w podeszłym wieku ma już świadomość tego, że pieniądz powinien być w ruchu i na nas pracować. Jednak jak go "przechowywać" by dawał nam dodatkowe zyski.

Lokaty, giełda, fundusze, obligacje

Do najpopularniejszych (i w miarę stabilnych) form inwestowania niewielkich oszczędności należą lokaty bankowe., Mając na uwadze ostatnie dwa lata , może to okazać się jednak stratą czasu- niskie oprocentowanie oraz ciągnąca się inflacja. Tu możemy być raczej przygotowani, że wyjdziemy na zero.

Po niedawnych kompromitacjach kilku firm bankowych i pseudobankowych zmalało w Polsce zaufanie do giełdy. Dla tych, którzy orientują się rynku finansowym i jego mechanizmach, giełda może być nadal sposobem na niemałe zyski. W  branży inwestycyjnej na pewno niezbędna jest cierpliwość i systematyczność oraz nastawienie na dochody długoterminowe. warto przy tym zwrócić uwagę na inwestowanie w akcje zagraniczne, gdyż polskie stoją obecnie nie za wysoko Z końcem 2018 roku Można mówić nawet o swoistym dołku.

Inwestując na giełdzie, miejmy na uwadze wykorzystanie odpowiednich, sprawdzonych instrumentów maklerskich. Ich rankingi możemy znaleźć w sieci.

Będąc przy giełdzie, nie możemy pominąć tego, co ostatnio się wydarzyło z giełdą kryptowalut w Polsce. Po ogłoszeniu przez Bitmarket upadłości, około 113 mln złotych "poszło z dymem" i raczej inwestorzy ich nie odzyskają. Jednocześnie, daje to do myślenia. Dobrym byłoby uregulowanie prawnych podstaw funkcjonowania rynku kryptowalut i to nie tylko w Polsce.

Do najbezpieczniejszych form inwestowania możemy zaliczyć obligacje. Ten rodzaj inwestycji należy jednak do najmniej zyskownych. Dużo lepszym wyjściem może być udział w wiarygodnym funduszu inwestycyjnym (tu też zalecamy sięgnąć do rankingów).

Ziemia, mieszkania, lokale komercyjne, złoto...

Dochodzimy do inwestycji, które w wypadku odpowiedniego usytuowania, przynoszą na ogół dobry zysk. Coraz więcej prywatnych inwestorów łoży swoje środki na zakup i wynajem lokali zarówno mieszkalnych, jak i komercyjnych.  Ważna jest lokalizacja - najbardziej zyskowne są lokale położone w obrębie dużych miast lub w miejscowościach turystycznych. 

Zdecydowanie najbardziej bezpieczną i sprawdzoną (czasem nawet i bardzo zyskowną) lokatą kapitału jest zakup ziemi, również ziemi rolnej. Można także zainwestować w sztukę (co jest popularne w USA). Polacy, i słusznie, w ostatnich latach przeprosili złoto, będące również zyskowną inwestycją.

I na koniec... Przed inwestowaniem sprawdźmy swoje możliwości. Przede wszystkim finansowe i te związane ze stopniem ryzyka, a raczej naszą tolerancją na nie. Gdybyśmy mieli subiektywnie wybrać rodzaj inwestowania, który przynosi wysokie zyski przy niskim ryzyku, to byłoby to zdecydowanie inwestowanie w ziemię.

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria