Medale okolicznościowe - tradycyjne rozwiązania nadal działają

Okolicznościowe medale wręczane podczas uroczystych ceremonii często kojarzą się z czasami, które przeminęły. Nic bardziej mylnego. Tego typu odznaczenia są nadal bardzo popularne - nie tylko doskonale nawiązują do tradycji, ale mogą stanowić ciekawy akcent uroczystości.

Pierwsze skojarzenie z wręczeniem medali okolicznościowych bywa proste: szereg osób stojących w rzędzie - w zazwyczaj perfekcyjnie przygotowanych garniturach - i z dumą prężących pierś przed momentem założenia na szyję pamiątkowych krążków. Tak wyglądały państwowe ceremonie w przeszłości. I choć nadal podobny klimat bywa obecny w codzienności - np. samorządowej - wręczanie medali okolicznościowych przeszło ewolucję.

Niewątpliwie dziś wręczanie medali okolicznościowych przybiera zdecydowanie lżejsze formy oraz - co ważne - jest zdecydowanie mniej formalne. Nie jest to ceremoniał ograniczony wyłącznie do charakteru urzędowego. Medale okolicznościowe doskonale sprawdzają się w każdej formule - od zabawy przedszkolaków przez wyróżnienia szkolne po nagrodzenie wyróżniających się działkowców. Ograniczeniem jest tu wyłącznie kreatywność i wyobraźnia. 

Medale okolicznościowe a marketing firmowy

Szczególnie ciekawie wygląda możliwość uroczystego rozdania medali podczas wyjątkowych wydarzeń o charakterze biznesowym. Ma ono nieco inną specyfikę; w sytuacji gdy firmy poszukują niebanalnych rozwiązań, które stanowiłyby ciekawy akcent spotkania, wręczenie pamiątkowych krążków świetnie sprawdzi się w kilku wariantach. 

To po pierwsze nawiązanie do historii - kieruje myślami ku tradycji. Po drugie: medale okolicznościowe stanowią idealny sposób wyróżnienia pracowników. Można prezentować ich na intranecie, nagradzać premiami, zapraszać na okolicznościowe rozmowy w zaciszu dyrektorskich gabinetów - jednak publiczne wyróżnienie wyjątkowych osób zawsze ma swój odrębny klimat. 

Jakość wartością kluczową

W tym kontekście ważne jest, jakie medale okolicznościowe będą stanowiły swoistą wizytówkę firmy czy organizacji. Warto pamiętać, że producent producentowi nierówny - oferty medali okolicznościowych różnić mogą się dość znacząco zarówno specyfiką wykonania jak i trwałością. Odrębną kwestią jest estetyka. Pamiątkowy medal okolicznościowy musi być efektowny, ale nie nazbyt ekstrawagancki. To raczej stonowany klimat ciekawie nawiązujący do logotypu firmy czy innego motywu przewodniego uroczystości.

Charakter tego typu medali okolicznościowych dla biznesu jest przecież wyjątkowo zróżnicowany. Inny będzie charakter odznaczeń przyznawanych przy np. podsumowaniu roku i wręczanych najlepszym przedstawicielom handlowym, a innych założeń wymaga medal okolicznościowy z okazji uroczystego spotkania. Z kolei rocznice czy wyjątkowo okazjonalne gale powinny doskonale akcentować nie tyle logo firmy, ale np. liczbę lat czy inny tzw. leitmotiv wydarzenia.

Warto zadbać o zaprojektowanie takiego odznaczenia z dużym wyprzedzeniem. Spontaniczność nie jest dobrą drogą; doświadczony grafik nie tylko zadba o prawidłowe ulokowanie kolorów - np. ciekawe wkomponowanie logo przedsiębiorstwa w cyfrę symbolizującą jej 20 rocznicę istnienia - oraz inne kwestie techniczne. Biorąc pod uwagę właściwie nieograniczone możliwości ze strony producentów, to po stronie przedsiębiorstwa czy innego podmiotu jest optymalne wykorzystanie jego możliwości. 

Kreatywność od kolorów po wzornictwo

W efekcie, medale okolicznościowe - choć można je uznać za rozwiązanie bardzo tradycyjne - nadal działają w polityce wizerunkowej czy marketingowej. Szczególnie w ujęciu wewnętrznym mogą stanowić ciekawą niespodziankę zarówno dla pracowników jak i np. właścicieli punktów dystrybucyjnych współpracujących od lat z producentem, który pragnie ich wyróżnić. Kluczowa w tym kontekście jest niebanalność graficzna odznaczeń.

Typowe medale - okrągłe na standardowej szarfie - to już swoisty relikt przeszłości. Producenci tacy jak MCC Medale oferują dziś wyjątkowo różnorodne rozwiązania - od ponadprzeciętnych rozmiarów po nietypowe kształty inspirowane logo przedsiębiorstwa. Dowolność obejmuje też inne elementy - kolorystykę, wzornictwo, fragmenty wykończenia czy technikę wykonania odlewu

Choć tego typu medale okolicznościowe na zamówienie to - co naturalne - wyższy koszt niż typowe standardowe produkty, nie warto na nich oszczędzać. Celem jest bowiem budowa marketingowej świadomości, wyróżnienie, podkreślenie wyjątkowości wydarzenia - niezależnie od tego, jaka jest jego geneza. Wysokiej jakości medal okolicznościowy będzie ku temu doskonałym narzędziem; jego budżetowy odpowiednik - jedynie niewiele znaczącym krążkiem, który nie wzbudzi żadnych emocji. Tym należy kierować się wybierając różne typy medali tworzonych na zamówienie.

Artykuł zewnętrzny

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria