Opiekunka osób starszych w Niemczech – co musisz wiedzieć

Ponieważ praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech to kiedyś bardzo pożądany zawód, coraz więcej osób decyduje się na zatrudnienie w tym segmencie usług.

Zalety pracy w opiece osób starszych

Opiekunka może pracować wszędzie tam gdzie niezbędna jest opieka. Niemcy są jednym z tych państw, gdzie liczba osób w podeszłym wieku rośnie z roku na rok. Opieka osób starszych stała się u naszych zachodnich sąsiadów jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów. Największą zaletą są oczywiście zarobki. Te są uzależnione od zakresu twoich obowiązków. Pracując w instytucjach prywatnych, zazwyczaj można zarobić więcej niż w instytucjach rządowych, a wysokość wynagrodzenia może być bardzo zróżnicowana. W niektórych miejscach możesz zarobić mniej, zwłaszcza gdy dopiero zaczynasz pracę, w innych więcej i znacznie powyżej średniej, zwłaszcza gdy masz już większe doświadczenie zawodowe. Opiekunki w Niemczech zarobią najwięcej, jeśli mają zakończone kursy pielęgniarskie czy fizjoterapeutyczne. Jednak nie jest to wymóg formalny i nie przesądza on o możliwości zatrudnia. Warunkiem koniecznym jest znajomość języka, bez którego nie możesz w praktyce pracować jako opiekunka osób starszych. Niemcy podobnie jak inne kraje UE, gwarantują ci jednocześnie pracę na tych samych warunkach jak w przypadku obywateli tego kraju.

Jaka powinna być opiekunka osoby starszej?

Dawniej, kiedy pod jednym dachem mieszkało kilka pokoleń jednej rodziny, problem, jakim jest opieka seniora - sam się rozwiązywał. Dziś niewiele osób może zrezygnować z życia osobistego i kariery, aby pomóc starszym krewnym, i nie każdy jest w stanie połączyć te obowiązki. Dlatego opiekunka osób starszych staję się coraz bardziej poszukiwanym zawodem. Niewątpliwie starość niekoniecznie oznacza bezradność - na szczęście wiele osób do późnej starości zachowuje wigor i dobre samopoczucie. Jednak często z biegiem lat pojawiają się choroby, w tym tak groźne, jak zespół Alzheimera, choroba Parkinsona, demencja starcza, konsekwencje urazów i udarów, problemy z układem mięśniowo-szkieletowym. W takim przypadku niezbędna jest opiekunka do osoby starszej.

Opiekunki w Niemczech mogą pracować prywatnie w domu seniora lub w specjalistycznym ośrodku czy domu pomocy. Niezwykle ważny jest charakter opiekuna. Z wiekiem ludzie częściej mają swoje humory i gorsze samopoczucie. Osoby starsze, zwłaszcza te cierpiące na jakiekolwiek dolegliwości, mogą nie być najprzyjemniejszymi rozmówcami. Opiekunka w Niemczech musi nie tylko pomoc pacjentowi w codziennym życiu i dbaniu o siebie, ale także spędzać z nim czas wolny. Dlatego od opiekunki wymagane są takie cechy jak życzliwość, towarzyskość, poczucie humoru i cierpliwość. Do obowiązków opiekunki należy opieka nad osobą starszą: pomoc w utrzymaniu higieny, monitorowanie leków. Na podstawie odrębnej umowy pielęgniarki z wykształceniem medycznym mogą wykonywać zastrzyki i wykonywać zabiegi medyczne, takie jak masaż, pomiar ciśnienia krwi. Ponadto opiekunka dba o czystość w pokoju starszej osoby, po wcześniejszym umówieniu - przygotowuje jedzenie z zakupionych produktów i pomaga pacjentowi w jedzeniu, zmienia pościel.

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria