Krótka historia kartek świątecznych

Ciekawią cię zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia? W takim razie poznaj historię kartki świątecznej.

Jeśli wychodzisz z założenia, że zwyczaj wysyłania kartek świątecznych jest obyczajem stosunkowo nowym, to jesteś w dużym błędzie. W praktyce bowiem korzeni wspomnianej tradycji należy doszukiwać się w XIX wieku. To właśnie wówczas, a dokładniej rzecz ujmując w roku 1841, Szkot Thomas Sturrock stworzył pierwszą prawdziwą kartkę z życzeniami bożonarodzeniowymi. Niemniej jednak na rozkwit omawianego zwyczaju trzeba było poczekać dwa lata, gdyż dopiero wówczas – na specjalne zlecenie sir. Henr’ego Cole’a piastującego funkcję dyrektora Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie - światło dzienne ujrzało pierwsze tysiąc sztuk drukowanych kartek świątecznych. Co ciekawe, nie przedstawiały one wcale symboliki kojarzącej się ze Świętami Bożego Narodzenia, a tylko uśmiechniętą rodzinę zasiadającą przy zastawionym licznymi potrawami stole.

A jak doszło to popularyzacji idei wysyłania kartek świątecznych? Otóż w 1875 roku kartki dotarły również do Stanów Zjednoczonych, gdzie znalazły one wielkiego miłośnika w osobie pochodzącego z Wrocławia Louisa Pranga. To właśnie on jako pierwszy podjął się stworzenia licznych, różnorodnych wzorów, a następnie wielokrotnie organizował konkursy na najbardziej oryginalne kartki z życzeniami.

Naturalnie w końcu obyczaj wysyłania życzeń w formie świątecznych pocztówek pojawił się również w naszym kraju, a było to mniej więcej na początku XX wieku. Warto dodać, że w przypadku Polski pomysłodawcą samej nazwy „pocztówka” był nie kto inny, jak tylko sam… Henryk Sienkiewicz! I choć początkowo kartki z życzeniami nie spotkały się z dużym zainteresowaniem, to jednak wraz z początkiem lat dwudziestych zyskały one znaczącą ilość miłośników.

Obecnie, a więc w dobie internetu, pocztówki świąteczne w formie papierowej zaczynają być powoli wypierane przez ich online’owe odpowiedniki. I choć wysłanie tego rodzaju kartki w praktyce sprowadza się do kilku kliknięć myszką, to jednak nie łudźmy się, że wspomniana forma życzeń świątecznych zapadnie w pamięć ich odbiorcom. Jeśli więc pragniesz, aby składane życzenia w istocie zostały odebrane jako szczerze i składane od serca, to sięgnij po tradycyjną, papierową formę pocztówki bożonarodzeniowej. Liczne, niebanalne wzory kartek świątecznych znajdziesz na stronie www.Kartkaswiateczna.pl.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria