Pomysł na biznes – czy franczyza jest opłacalna?

Założenie własnej działalności łączy się z ryzykiem i niepewnością. Obawy o powodzenie biznesu często powstrzymują przed realizacją swoich marzeń o przedsiębiorczości. Aby uniknąć ryzyka porażki, warto zdecydować się na franczyzę.

Czym jest franczyza i jaką branżę wybrać?

Franczyza to system współpracy pomiędzy franczyzodawcą i franczyzobiorca, bazujący na opisanym w umowie pakiecie know-how. To model sprawdzony i dokładnie opracowany, polegający na sprzedaży usług, towarów lub technologii. Taką współpracę oferują między innymi biura turystyczne, sklepy odzieżowe, spożywcze, restauracje, biura nieruchomości. Każdy, kto planuje rozpoczęcie działalności, znajdzie odpowiednią dla siebie branżę. Ważne, by była ona zgodna z zainteresowaniami, a także dawała szanse na rozwój. Ciekawą formę współpracy franczyzowej oferuje Grupa Eurocash. Jest to: Abc na kołach, Piwne Terytoria i Faktoria Win: autorski model komunikacji i sprzedaży. Abc na kołach to mobilny sklep wiejski, dojeżdżający do klienta. Piwne Terytoria mają na celu popularyzację małych, lokalnych browarów i produkowanych przez nie piw rzemieślniczych. Faktoria Win to z kolei koncept skierowany do małych sklepów, wypełniający lukę pomiędzy ofertą supermarketów i punktów specjalistycznych.

Czy franczyza jest opłacalna?

Franczyza jest chętnie wybieraną formą działalności, gdyż jest to gotowy pomysł na biznes. Sieć franczyzowa umożliwia przedsiębiorcy prowadzenie firmy bez ryzyka wpadnięcia w pułapki czekające na osoby początkujące w biznesie i podejmowania błędnych decyzji. Zapewnia możliwość zakupów towarów po korzystnych cenach i współpracę ze sprawdzonymi dostawcami. Sprzedawcy zostają przeszkoleni, a lokal wizualnie dostosowany do marki. Zazwyczaj jego wyposażenie ma preferencyjne ceny. Działalność rozpoczyna się pod znaną na rynku marką. Klienci bardzo często doskonale ją już znają i chętnie korzystają z jej produktów. To znacznie ułatwia dotarcie do grupy docelowej. Franczyzodawca zapewnia reklamę, od banerów po katalogi czy gazetki. Franczyzobiorca może korzystać z promocji, programów lojalnościowych i obniżki cen. Otrzymuje sprawdzony system logistyczny, sprzedażowy i zakupowy. Na każdym etapie może liczyć na wsparcie.

Czy warto podjąć współpracę franczyzową?

Decydując się na współpracę franczyzową, należy wybrać odpowiedniego partnera. Jego ugruntowana pozycja na rynku zapewni wielu klientów. Przykładem jest Grupa Eurocash, skupiająca takie marki jak: Lewiatan, Groszek, ABC i wiele innych. Oferuje ona rozwiązania sprawdzone przez wielu przedsiębiorców. Franczyzobiorca działa na własny rachunek, sam podejmuje decyzje i ma wpływ na asortyment i ceny. Niezbędna jest inwestycja, jak w każdym biznesie – samodzielnie trzeba zadbać o przygotowanie lokalu i zatowarowanie go. Co miesiąc odprowadza się opłatę franczyzową, jednak w zamian zyskuje szkolenie i wsparcie pozwalające na uniknięcie błędów.

Franczyza jest gotowym przepisem na sukces. Zapewnia samodzielność, a równocześnie umożliwia uniknięcie błędów. Przy odpowiednim nakładzie pracy i dostosowaniu się do zasad sieci franczyzowej, poniesione nakłady szybko się zwrócą.

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria