Krótka historia kartek świątecznych

Ciekawią cię zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia? W takim razie poznaj historię kartki świątecznej.

Jeśli wychodzisz z założenia, że zwyczaj wysyłania kartek świątecznych jest obyczajem stosunkowo nowym, to jesteś w dużym błędzie. W praktyce bowiem korzeni wspomnianej tradycji należy doszukiwać się w XIX wieku. To właśnie wówczas, a dokładniej rzecz ujmując w roku 1841, Szkot Thomas Sturrock stworzył pierwszą prawdziwą kartkę z życzeniami bożonarodzeniowymi. Niemniej jednak na rozkwit omawianego zwyczaju trzeba było poczekać dwa lata, gdyż dopiero wówczas – na specjalne zlecenie sir. Henr’ego Cole’a piastującego funkcję dyrektora Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie - światło dzienne ujrzało pierwsze tysiąc sztuk drukowanych kartek świątecznych. Co ciekawe, nie przedstawiały one wcale symboliki kojarzącej się ze Świętami Bożego Narodzenia, a tylko uśmiechniętą rodzinę zasiadającą przy zastawionym licznymi potrawami stole.

A jak doszło to popularyzacji idei wysyłania kartek świątecznych? Otóż w 1875 roku kartki dotarły również do Stanów Zjednoczonych, gdzie znalazły one wielkiego miłośnika w osobie pochodzącego z Wrocławia Louisa Pranga. To właśnie on jako pierwszy podjął się stworzenia licznych, różnorodnych wzorów, a następnie wielokrotnie organizował konkursy na najbardziej oryginalne kartki z życzeniami.

Naturalnie w końcu obyczaj wysyłania życzeń w formie świątecznych pocztówek pojawił się również w naszym kraju, a było to mniej więcej na początku XX wieku. Warto dodać, że w przypadku Polski pomysłodawcą samej nazwy „pocztówka” był nie kto inny, jak tylko sam… Henryk Sienkiewicz! I choć początkowo kartki z życzeniami nie spotkały się z dużym zainteresowaniem, to jednak wraz z początkiem lat dwudziestych zyskały one znaczącą ilość miłośników.

Obecnie, a więc w dobie internetu, pocztówki świąteczne w formie papierowej zaczynają być powoli wypierane przez ich online’owe odpowiedniki. I choć wysłanie tego rodzaju kartki w praktyce sprowadza się do kilku kliknięć myszką, to jednak nie łudźmy się, że wspomniana forma życzeń świątecznych zapadnie w pamięć ich odbiorcom. Jeśli więc pragniesz, aby składane życzenia w istocie zostały odebrane jako szczerze i składane od serca, to sięgnij po tradycyjną, papierową formę pocztówki bożonarodzeniowej. Liczne, niebanalne wzory kartek świątecznych znajdziesz na stronie www.Kartkaswiateczna.pl.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria