Dom piętrowy czy z poddaszem? Trendy w budownictwie domów jednorodzinnych

Planujesz budowę domu, jednak nie masz pewności, który sprawdzi się najlepiej dla Twojej rodziny? Na co zwracać szczególną uwagę? Postaramy się nakierować Cię na odpowiednią ścieżkę, wskazując aktualne trendy w budownictwie.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę statystyki, to w ubiegłym roku zdecydowana większość budujących wybrała projekty domów parterowych (49%) oraz te z poddaszem (48%). Pozostałe 3% podjęło się budowy domu piętrowego lub innego - wielokondygnacyjnego czy łączącego zarówno piętro, jak i poddasze. Z czego mogą wynikać takie dane?

Komfort na parterze

W ostatnich czasach projekty domów parterowych cieszą się niezwykle dużą popularnością. Coraz większa liczba osób ceni sobie wygodę oraz kameralność. Mają oni również na uwadze fakt, że brak schodów i dodatkowego piętra będzie ułatwieniem w podeszłym wieku. Często domy parterowe, dzięki wyłącznie jednej kondygnacji, mają dużą, rozłożystą powierzchnię umożliwiającą w pełni funkcjonalną aranżację przestrzeni dziennej i nocnej.

Projekt domu Praktyczny 4A WAW1001

Projekt domu Praktyczny 4A WAW1001

Uniwersalny dom z poddaszem

Drugimi najczęściej wybieranymi w 2016 r. były domy z poddaszem użytkowym, na którym można zaadaptować dodatkowe pomieszczenia. W tym przypadku najczęściej parter jest częścią dzienną, a poddasze nocną, gdzie znajdą się sypialnie, garderoba i łazienka domowników. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędności miejsca na działce pozostającego do wykorzystania w formie ogrodu czy podjazdu do garażu. Ważnym walorem domów z poddaszem jest ich proporcjonalna, zwarta bryła. Z pewnością każdy się zgodzi, że wyglądają one „zgrabnie" i pasują do każdego otoczenia - wiejskiego, górskiego i miejskiego. Sprawiają wrażenie kompaktowych, są ekonomiczne i komfortowe zarówno dla małej, jak i dużej rodziny.

Klasyczny dom piętrowy

Wybór odpowiedniego domu zależy od wymagań inwestorów decydujących się na budowę. Powierzchnia poddasza nie dla każdego będzie wystarczająca, a ponadto pełne piętro - poza gwarancją większej przestrzeni - pozwoli uniknąć instalacji okien dachowych i tworzenia skosów. Piętro o równej wysokości jest znacznie bardziej ergonomiczne i ustawne - ułatwia między innymi aranżację łazienki. Dom budowany „w górę", zamiast w szerz, umożliwia uzyskanie nieco więcej miejsca na działce - podobnie jak w przypadku domów z poddaszem. Poza tym projekt domu piętrowego sprawdzi się dodatkowo w wersji większej rezydencji o kunsztownym i wyszukanym wyglądzie. Może zostać wybudowany w stylu efektownej willi. Co ważne i zaskakujące, domy piętrowe posiadają najprostszą konstrukcję dachu (stropodach). Z kolei strop na wszystkich kondygnacjach gwarantuje większą trwałość.

Na decyzję dotyczącą wyboru pomiędzy domem z pełnym piętrem, a poddaszem wpływa wiele czynników. Będą to przeznaczone fundusze, wielkość działki, indywidualne preferencje i potrzeby. Zarówno domy z poddaszem, jak i piętrowe mają swoje zalety. Przy dokonaniu dobrego wyboru warto jednak wziąć pod uwagę czy w domu zamieszkiwać będzie duża rodzina, rodzina z małymi dziećmi czy może osoby starsze lub niepełnosprawne.  

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria