Czy Internet mobilny może zdominować stacjonarny?

  Jeszcze przed kilku laty pytanie o to, czy Internet mobilny będzie w stanie wyprzeć rozwiązanie stacjonarne, z pewnością wydawałoby się nam dość dziwne. Obecnie jednak mamy do czynienia z błyskawicznie rozwijającą się branżą i wybór formy połączenia coraz częściej nie jest wcale jednoznaczny. Wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb, a ponieważ Internet mobilny jest coraz szybszy, nie zaskakuje to, że mamy do czynienia z opcją chętnie wybieraną. Czy zatem stałe łącze już wkrótce stanie się częścią historii?

Pierwsze przewidywania mówiące o tym, że w roku 2014 liczba osób korzystających z Internetu mobilnego będzie wyższa niż tych, które korzystają ze stałego łącza, pojawiły się już w roku 2010. Oczywiście, w tym pierwszy okresie mówiliśmy o prognozach budzących pewne wątpliwości, ostatnie lata potwierdziły jednak, że mamy do czynienia z bardzo prawdopodobnym scenariuszem. W 2013 pojawił się kolejny raport prognozujący takie zjawisko, a już w pierwszym kwartale tego roku podano, że ponad 22 procent całego ruchu w sieci generowane jest przez tablety i telefony komórkowe.

Kierunek, w jakim podąża świat wydaje się dość oczywisty, nie można jednak nie spytać o to, jakie tendencje są charakterystyczne dla Polski. Okazuje się, że i u nas rynek zmierza w tę stronę, choć może cel ten nie zostanie osiągnięty aż tak szybko. Raporty Urzędu Komunikacji Elektronicznej mówią o tym, że w 2012 roku już 4 miliony Polaków były odbiorcami Internetu mobilnego. Oczywiście, liczba ta może być jeszcze większa, nie obejmuje bowiem tych osób, które korzystają z sieci z telefonów.

Internet stacjonarny w Krakowie

Ciągle nie osiągnęliśmy jeszcze średniej charakterystycznej dla naszego regionu, możemy więc mówić nie tylko o tym, że liczby te rosną, ale i o tym, że jest to tendencja, która będzie się utrzymywać. Tu wystarczy przyjrzeć się statystykom dotyczących samych sprzętów mobilnych, nie ulega bowiem wątpliwości, że są to urządzenia z roku na rok coraz bardziej popularne. Już 31 procent Polaków posiada przecież telefon, który umożliwia połączenie się z Internetem.

Statystyki te zasługują na jeszcze większą uwagę, gdy mówimy o tabletach, te często bowiem zyskują nawet kosztem smartfonów. Tylko w pierwszym kwartale roku 2013 odnotowano sprzedaż niemal 400 tysięcy ich egzemplarzy, choć rok wcześniej liczba ta oscylowała w granicach 90 tysięcy.

Z podobnymi tendencjami mamy do czynienia również wówczas, gdy analizie poddajemy światowy rynek tabletów, już od końca 2013 roku sprzedają się one bowiem lepiej niż komputery stacjonarne. Co więcej, coraz częściej mówi się o tym, że w najbliższym czasie będą w stanie pokonać laptopy, a przewidywalny wzrost to nawet 50 procent.

Upodobanie użytkowników sieci do urządzeń mobilnych jest faktem, którego nie da się podważyć. Nie można jednak nie zadać sobie pytania o to, czy w ślad za nim podąży przekonanie do Internetu mobilnego. Przemawia za tym między innymi technologia LTE, która nieustannie się rozwija, a jednocześnie kusi imponującymi prędkościami. Oczywiście, ciągle mówimy tylko o określonych lokalizacjach i sprzyjających warunkach, z powodzeniem możemy jednak uznać to za krok do przodu.

Internet stacjonarny vs mobilny

Jakie korzyści daje nam Internet mobilny?

W naszych domach coraz częściej pojawiają się laptopy, które zajmują miejsce należne komputerom stacjonarnym. Możemy je przecież zabrać w każde miejsce w naszym domu, w każdym tez możemy korzystać z sieci bez napotykania na poważne przeszkody.

Tu pojawia się oczywiście pytanie o korzyści, jakie niesie Internet mobilny, gdy zestawimy go z bezprzewodowym, ten bowiem również zapewnia swoim użytkownikom swobodę. Oczywiście, kluczowe znaczenie ma w tym wypadku możliwość zabrania go w każde miejsce bez ograniczenia do obrębu czterech ścian domu lub mieszkania. Możemy korzystać z niego podczas spaceru, a nawet w czasie urlopu.

 

Internet przekracza granice

Internet mobilny to rozwiązanie, którym powinny zainteresować się te osoby, które nie mogą utracić dostępu do sieci nawet, jeśli w danym momencie przebywają poza domem. Co ważne, popularni operatorzy są nam w stanie zapewnić coraz lepsze jego parametry, powodów do narzekania nie mają więc nawet ci użytkownicy, którzy są znani ze swoich dużych wymagań.

Osoby, które nadal są niepewne tego, jakie rozwiązanie wybrać, coraz częściej mogą się zdecydować na pakiet obejmujący zarówno Internet mobilny, jak i stacjonarny. Jest to duże ułatwienie, które w szczególny sposób docenią większe rodziny, w których codzienne zapotrzebowanie na łatwy dostęp do sieci jest szczególnie duże.

Artykuł powstał we współpracy z batfiber.pl

 

 

 

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria