Lokata krótkoterminowa czy długoterminowa?

Krótkoterminowa lokata bankowa umożliwia wypracowanie szybkiego, bezpiecznego zysku. Dzięki lokacie długoterminowej możesz zyskać więcej, jednak wymaga ona zamrożenia pieniędzy na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt miesięcy. Jeśli zastanawiasz się, która z nich będzie dla Ciebie korzystniejsza, przeczytaj nasze podpowiedzi.

Dobra lokata powinna być dostosowana do Twoich potrzeb, możliwości oraz aktualnej sytuacji finansowej. Decydując się na wybór depozytu długoterminowego warto wziąć pod uwagę przede wszystkim fakt, że w zależności od jego czasu trwania, pieniądze będą zamrożone na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt miesięcy.

Jeśli zdecydujesz się na lokatę krótkoterminową, zyski możesz osiągnąć już po kilku dniach. Czy takie rozwiązanie pozwala jednak na osiągnięcie odczuwalnych dla portfela profitów?

Lokata krótkoterminowa

Lokata krótkoterminowa to depozyt zawierany na okres krótszy niż 12 miesięcy. Na rynku można znaleźć nawet lokaty trwające jedynie kilka lub kilkanaście dni. Krótkoterminowa lokata bankowa jest narzędziem, które przynosi szybkie i bezpieczne zyski. Dzięki niej szybko odzyskasz wniesiony kapitał i zyskasz zarobione odsetki.

Krótka lokata to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na długofalowe inwestycje tylko w jeden produkt finansowy. Dzięki takiemu depozytowi będziesz mógł również dokonać dywersyfikacji swojego kapitału i zainwestować go np. w kilka lokat jednocześnie. Nawet jeśli po kilku miesiącach osiągnięty zysk nie będzie imponujący, będziesz miał pewność, że Twoje pieniądze same na siebie pracują i nie tracą na wartości. Pamiętaj, że założenie lokaty krótkoterminowej jest najbardziej opłacalne wtedy, gdy podnoszone zostają rynkowe stopy procentowe depozytów.

Lokata długoterminowa

Lokata długoterminowa to depozyt, który może trwać nawet 3 lata. Będzie ona dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą oszczędzać pieniądze długofalowo, chroniąc je jednocześnie przed skutkami inflacji. Zakładając taki depozyt nie umieszczaj na nim wszystkich oszczędności. Pamiętaj, że otwierając lokatę, „zamrażasz” swoje pieniądze na cały czas jej trwania. Jeśli na Twojej drodze pojawią się nieplanowane wydatki, które nie będą mogły czekać, koniecznym może się okazać zerwanie lokaty przed terminem. Efektem takiego stanu rzeczy będzie utrata wypracowanych odsetek.

Lokata długoterminowa doskonale sprawdzi się wśród osób, które inwestują w różne narzędzia finansowe i mogą pozwolić sobie na zamrożenie kwoty na lokacie na kilka lat.

Taki sposób oszczędzania sprawdzi się również dla osób, które oczekują pewnych, stabilnych i bezpiecznych zysków. Biorąc pod uwagę długość trwania takiej lokaty oraz wyższe niż na lokacie krótkoterminowej oprocentowanie, wypracowane profity mogą być naprawdę pokaźne.

Materiał partnera

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria