Czy płatności kartą w Internecie są bezpieczne?

Nie da się zatrzymać rozwoju technologii, jak i charakterystycznego dla ludzi, poszukiwania rozwiązań, które będą najwygodniejsze. To właśnie dlatego (i dzięki temu) Polacy coraz częściej dokonują płatności Internetowych – w tym także płatności kartą. Wielu z nas jednak zastanawia się, czy to bezpieczne i czy tak naprawdę cokolwiek nas chroni przed utratą pieniędzy? Prawda jest taka, że możesz bezpiecznie płacić online – jak to zrobić? W tym artykule dowiesz się wszystkiego.

Polacy kochają e-commerce!

Według zeszłorocznych danych z Eurostatu aż 45% z nas robiło zakupy przez Internet, a co za tym idzie, dokonywało w większości płatności online. To o 2% więcej niż w 2017 roku, widoczna jest zatem tendencja rosnąca.  Jednak płatności kartą online oraz robienie zakupów w Internecie ciągle jest dość powszechnie uznawane za niebezpieczne lub mogące nieść za sobą ryzyko. W 2017 roku tylko 26% ankietowanych udzieliło odpowiedzi, że ich zdaniem e-commerce jest całkowicie bezpieczne. Również i tu widać jednak rosnące zaufanie.

Jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą płatność online?

Tak naprawdę żaden obrót gotówkowy nie jest w 100% bezpieczny, a to dlatego, że jest to uzależnione również od naszej ostrożności. Teoretycznie, jeśli druga osoba posiada dane z naszej karty, takie jak CVV/CVC, imię oraz nazwisko, a także numer karty kredytowej czy debetowej, to nie musi mieć jej fizycznie, aby dokonać zakupu w Internecie. W praktyce jednak takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko, próby wyłudzenia – owszem, są, ale żaden haker (a raczej cracker) nie zdobędzie tak po prostu naszych danych. Musimy sami mu je podać, nieświadomie. Jak się przed tym chronić? Po pierwsze – nigdy nie podawaj swojego PIN-u czy danych karty tak po prostu. Dokonuj płatności kartą w e-sklepach, które są bezpieczne, tj. np. posiadają szyfrowanie SSL na swojej stronie Internetowej (adres strony zaczynającej się od https oraz ikonka kłódki przy nim). I co najważniejsze – jeśli masz taką możliwość – korzystaj z fintechów czyli operatorów płatności online, takich jak na przykład Tpay, PayPal czy PayU. Jest to rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze, ponieważ tacy pośrednicy posiadają dodatkowe zabezpieczenia i certyfikaty. Pamiętaj także, aby nie dokonywać płatności kartą czy żadnej innej formy przelewu online korzystając z sieci publicznej – to niesie za sobą wyjątkowo duże ryzyko!

Fintechy – gwarancja bezpiecznych zakupów?

Zakupy przy pomocy operatorów płatności online są zdecydowanie bezpieczniejsze niż tradycyjne Internetowe przelewy. Takie fintechy jak Tpay posiadają dodatkowe certyfikaty oraz szyfrowanie. W przypadku Tpay jest to szyfrowanie TLS oraz zabezpieczenie certyfikatem Extended Validation, przez co Twoje dane są chronione. Zatem zdecydowanie warto, jest skorzystać z takiej formy płatności. To, co jeszcze przemawia za operatorami płatności online, to błyskawiczne zakupy. Kiedy wybierasz zapłatę w formie płatności kartą, przechodzisz do zintegrowanej bramki, która częściowo uzupełnia Twoje dane, a Ty podajesz po prostu resztę. W przypadku Tpay istnieje dodatkowo jeszcze możliwość zarejestrowania karty, dzięki czemu zakupów w bezpieczny sposób dokonujesz jednym kliknięciem. Najważniejsze to jednak pamiętać, aby zachować środki ostrożności, wtedy każda płatność kartą czy przelew online będzie bezpieczny.

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria