Przedsiębiorco, o swój wzrok musisz zadbać sam!

koszt okularów dla przedsiębiorcyPraca przy komputerze a jej wpływ na wzrok

Okulary w dzisiejszych czasach nie są już przedmiotem wstydu, a stały się domeną wykształconych ludzi, symbolem określonej pozycji społecznej czy wręcz niebanalnym i nierzadko kosztownym elementem wizerunku. Funkcje zasadnicze okularów, a więc korygowanie i poprawa wzroku zeszły nieco na dalszy plan po pojawieniu się tzw. zerówek, ale oczywiście nadal mają zastosowanie.

Nie tylko dla przedsiębiorców, ale i dla większości społeczeństwa komputer jest już nieodłącznym towarzyszem codziennego życia i pracy. I z pewnością godziny spędzone przed jego ekranem nie wpływają obojętnie na stan naszych oczu. W jaki sposób możemy zadbać o wzrok, spędzając długie godziny przed komputerem? Jakie okulary nam w tym pomogą i zapewnią komfort pracy?

Kontroluj odległość monitora od oczu – także w okularach

Zgodnie z zaleceniami okulistów, odległość oczu od komputera nie może być mniejsza niż 50 cm. Dystans ten należy zachować również wtedy, gdy pracujemy w okularach. Co więcej, zadbajmy o optymalne wymiary przekątnej ekranu – nie powinny być za małe, ale i zbyt duże nie będą sprzyjać wydajnej pracy naszych oczu. Maksymalna odległość od monitora często jest definiowana przez specjalistów jako suma dwóch przekątnych ekranu. Pamiętajmy, aby górna krawędź monitora znajdowała się maksymalnie na wysokości oczu lub około 5 cm poniżej.

Bez oświetlenia ani rusz

Czy zdarzyło Wam się pracować w całkowitej ciemności, gdzie ekran monitora stanowił jedyne źródło światła? A jakże, z pewnością nie raz… i to poważny błąd! Okuliści trąbią wszem i wobec, że do pracy przy komputerze najlepsze jest światło naturalne. Inna sprawa, jak to się ma do warunków przykładowo w korporacjach na gigantycznych open-space, gdzie miejsce przy oknie jest na wagę złota i przypada w udziale co najwyżej team-leaderom, a szary trybik w tejże korporacyjnej maszynie zasuwa w najlepszym przypadku przy jarzeniówce… W tej sytuacji musimy posiłkować się światłem sztucznym – pamiętajmy wówczas, aby padało ono z góry i by monitor nie stał na tle lub naprzeciw okna.

Przerwa w rytmie 3x20

okulary do komputeraPo każdej godzinie pracy przed monitorem należy zrobić 5-minutową przerwę – czy szef, czy szeregowy pracownik – każdy powinien o tym pamiętać! Warto również od czasu do czasu oderwać wzrok od ekranu i popatrzeć w dal, w punkt oddalony o minimum 6 metrów (najlepiej za okno) – nie dość, że możemy bezkarnie pomyśleć o przysłowiowych niebieskich migdałach, to jeszcze tym samym dbamy o swoje oczy. Najlepiej trzymać się tu zasady 3x20 – co 20 minut, przez około 20 sekund patrzymy na punkt oddalony o około 20 stóp (co równa się mniej więcej 6 metrom).

Suche powietrze to Twój wróg

Nie jest odkryciem Ameryki stwierdzenie, że powietrze z klimatyzacji podrażnia oczy, ale z drugiej strony nie wyobrażamy sobie chyba dziś pracy w biurze przy 35-stopniowym upale bez klimatyzacji. Nie wspominając już o tym, jakie wtedy roztaczaliby aromaty biznesmeni wbici w obowiązkowe garnitury… Jak więc żyć z klimatyzacją i nie zabijać swojego wzroku? Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w nawilżacz powietrza i krople do oczu (nie tylko nawilżają, ale i łagodzą podrażnienia). Do tego dobrze dobrane okulary i już mamy zestaw marzeń dla naszych oczu (więcej informacji o okularach nie tylko do komputera na: avm4you.pl).

Okulary do komputera – inwestycja w zdrowie i komfort pracy

Do pracy z komputerem zwyczajowo poleca się okulary z antyrefleksem, który chroni wzrok przed promieniowaniem UV i falami emitowanymi przez ekrany komputerów. Jednakże codzienne narzędzia naszej pracy: monitory, smartfony czy tablety emitują również tzw. światło niebieskie. Światło to bez problemów przenika przez standardową powłokę antyrefleksyjną i wówczas obraz formuje się nie w samej siatkówce lecz przed nią. Przeszkadza to naszym oczom w stworzeniu wyraźnego obrazu. W efekcie mięśnie naszych oczu nieprzerwanie kurczą się i rozluźniają próbując ‘złapać ostrość’, a my odczuwamy zmęczenie i dyskomfort. Rozwiązaniem jest zintegrowana powłoka antyrefleksyjna, posiadającą bezbarwny filtr blokujący niebieskie światło - LED-Protect. Powłoka ta zapobiega nadwyrężaniu i zmęczeniu oczu, czyniąc pracę całkowicie bezpieczną dla zdrowia (więcej informacji znajdziesz na: www.ledprotect.pl).

Tylko przedsiębiorców żal

Niestety, nasuwa się gorzka refleksja na koniec rozważań – skoro wszyscy wiedzą, jak duże znaczenie dla wydajnej i jakościowej pracy ma dobry stan naszego wzroku, dlaczego więc zakupu okularów korekcyjnych przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów? Zgodnie bowiem z interpretacją organów podatkowych, nawet jeśli przedsiębiorca potrzebuje okularów do pracy, to tego rodzaju wydatek jest traktowany jako wydatek osobisty, niemający związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

I tylko przedsiębiorców żal…

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria