Karta debetowa i kredytowa – wady i zalety kart płatniczych

Przy codziennych zakupach, płatnościach przez internet, zagranicznych podróżach czy wypłacaniu pieniędzy z bankomatów znaczącą rolę odgrywają karty płatnicze. Posiadając w swoim portfelu lub telefonie chociaż jeden plastikowy czy mobilny środek płatniczy, można korzystać z wielu udogodnień. Zwykła karta bankomatowa nie jest już tak powszechna wśród konsumentów, ponieważ współczesne rozwiązania dają więcej możliwości. Chcesz dowiedzieć się, jakie zalety i wady mają podstawowe rodzaje tych instrumentów płatniczych? Zapraszamy do lektury!

Czym jest karta debetowa?

Najpopularniejsza karta płatnicza, której właścicielem jest prawie każdy klient banku. Powszechność tego typu produktu wiąże się z tym, że jest on proponowany do wszystkich rachunków ROR. Nie ma obowiązku zamawiania tzw. debetówki do swojego konta osobistego, ale jest taka możliwość. Umożliwia ona dokonywanie transakcji bezgotówkowych, czyli płatności w sklepach czy przez internet, a także pozwala wypłacać pieniądze w bankomatach lub wpłacać we wpłatomatach. Charakterystyczne dla karty debetowej jest to, że płacąc nią, korzysta się wyłączenie z własnych środków – zgromadzonych na koncie przypisanym do niej.

Czym wyróżnia się karta kredytowa?

Uzyskanie tego rodzaju karty jest trudniejsze. Zainteresowany nią klient musi złożyć odpowiedni wniosek, który oceniany jest na podobnych zasadach jak ten o kredyt gotówkowy. To znaczy, że trzeba mieć zdolność kredytową i udokumentowane dochody. Używając tego instrumentu finansowego, korzysta się ze środków przyznanych przez bank w ramach miesięcznego limitu kredytowego. Jeśli zadłużenie zostanie spłacone w odpowiednim terminie, kredytobiorca nie poniesie żadnych dodatkowych kosztów. Niektóre hotele, linie lotnicze czy firmy wynajmujące samochody, wymagają posiadania tego typu karty płatniczej.

Wady i zalety kart płatniczych

Odpowiednie posługiwanie się danym instrumentem płatniczym pozwala minimalizować jego wady oraz cieszyć się korzyściami, które daje.

Karty debetowe

Wśród zalet jakimi wyróżniają się karty debetowe wyróżnić można:

 • łatwe i bezpłatne uzyskanie,
 • darmowe płatności zbliżeniowe,
 • bezpłatne lub niedrogie wypłaty z bankomatów.

Natomiast najważniejszymi wadami są:

 • konieczność posiadania konta osobistego w danym banku,
 • brak możliwości wykonywania płatności w określonych przypadkach (wymagania zagranicznych firm odnośnie do karty kredytowej),
 • wysokie oprocentowanie debetu na rachunku w przypadku przekroczenia dostępnej sumy.

Karty kredytowe

Korzyści płynące z ich posiadania to:

 • szybki dostęp do dodatkowych pieniędzy,
 • bezpłatne użytkowanie przy przestrzeganiu okresu bezodsetkowego,
 • możliwość korzystania z programów lojalnościowych, bonusów i dokonywania zagranicznych rezerwacji.

Największe niedogodności:

 • wysokie koszty w razie opóźnień w spłacie,
 • prowizja za wypłaty z bankomatu,
 • ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Nowe metody płatności – mobilne karty debetowe

Jeżeli masz konto osobiste w Santander Bank Polska i chcesz na bieżąco kontrolować wydatki, przydatna okaże się aplikacja banku. Dodatkowo dzięki niej użytkownik ma możliwość zamówienia mobilnej karty debetowej (https://www.santander.pl/klient-indywidualny/karty-platnosci-i-kantor/mobilna-karta-debetowa) w kilku prostych krokach.

 1. Zalogowanie się do aplikacji i przejście do zakładki „Karty i płatności mobilne”.
 2. Wybranie typu produktu i odpowiedniego konta.
 3. Wypełnienie i złożenie wniosku.

Do płatności przy użyciu najnowszego rodzaju karty płatniczej konieczne jest zainstalowanie aplikacji mobilnej oraz posiadanie telefonu wyposażonego w technologię NFC. To rozwiązanie pozwala wygodnie realizować transakcje, a portfel i gotówka podczas zakupów nie są już potrzebne. Po odblokowaniu ekranu i włączeniu usługi „komunikacji zbliżeniowej” wystarczy przyłożyć smartfon do terminala.

Czy istnieje wirtualna karta kredytowa?

Oczywiście, na tej samej zasadzie, można dokonywać płatności telefonem, wybierając inny typ środka płatniczego. Należy dodać go do aplikacji – po aktywowaniu usługi można wygodnie korzystać z transakcji mobilnych. W ramach zapewnienia bezpieczeństwa bank wymaga potwierdzenia numerem PIN płatności przekraczających wartość 100 złotych. Dodatkowo w bankowości internetowej można ustawić dzienne limity transakcji i ich liczbę, ograniczając ryzyko nieuprawnionego użycia.

Wady i zalety płatności mobilnych

Jedynym problemem, który może utrudnić dokonanie płatności mobilnej, jest rozładowany smartfon albo brak zasięgu w danym miejscu. Mimo to, nowoczesne metody wykonywania transakcji płatniczych dają wiele korzyści. Nie ma już potrzeby zabierania portfela pełnego gotówki na zakupy. Poza tym płacenie telefonem jest bezpieczniejsze niż używanie tradycyjnej karty debetowej czy kredytowej. Smartfon może być zabezpieczony biometrycznie, np. odciskiem palca, a wtedy podczas transakcji, konieczne jest jego odblokowanie. Przekonaj się, jak proste i komfortowe jest korzystanie z nowych technologii. Zainstaluj aplikację i wypróbuj płatności mobilne, zamawiając wirtualną kartę.

Materiał partnera

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria