Na co zwrócić uwagę przy wyborze kabli głośnikowych?

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego sprzętu, często zapominamy o szczegółach, które w znacznym stopniu wpływają na końcowy efekt. Podobnie jest również ze sprzętem muzycznym - myśląc o kolumnach i wzmacniaczach, zaniedbujemy kwestię kabli, dobierając do niego pierwsze lepsze, jakie znajdziemy na półce sklepowej. Tymczasem decydując się na wysokiej jakości urządzenia audio, warto pamiętać także o detalach.

Dobierz kable do sprzętu

Kable są często najbardziej zdradliwym i podatnym na awarie elementem sprzętu. To one nierzadko zaburzają całą przyjemność słuchania muzyki – trudno się jednak dziwić, bo zwykle decydujemy się na te najtańsze, nie myśląc o tym, jak niska może być ich jakość. Kiedy nie dysponujemy sprzętem audiofilskim, a takim kupionym w supermarkecie, faktycznie możemy śmiało dobrać do niego dowolne okablowanie. Kiedy jednak inwestujemy w urządzenia spore pieniądze, oszczędność na kablach mija się z celem.

Kable audiofilskie przeznaczone są do przesyłu sygnałów muzycznych w sprzętach amatorskich oraz specjalistycznych, np. w kinie domowym. Zostały one zatem specjalnie wykonane dla wysokiej jakości urządzeń, tak aby dźwięki, które się z nich wydobywają, nie uległy niepotrzebnemu zniekształceniu. Dlatego też warto pokusić się o wybór kabli od dobrego producenta oraz posiadających odpowiednią średnicę.

Aby ustrzec się przed nieprzyjemnymi niespodziankami i nie otrzymać efektu niskiej jakości dźwięku, nigdy nie warto kupować kabli w momencie, gdy nie są one nam w danym momencie potrzebne. Przedmioty, które znajdujemy zwykle na promocjach albo po prostu trzymamy je w składziku „na wszelki wypadek” mogą być z naszym sprzętem zupełnie niekompatybilne. Przy zakupie przewodów głośnikowych oraz sieciowych warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów. W przypadku tych pierwszych należy pamiętać o tym, że nie powinny one powodować żadnych oporów oraz nie zmieniać sygnałów pochodzących ze wzmacniacza. Warto zatem wziąć pod uwagę:

- grubość kabla,
- jakość miedzi,
- parametry izolacyjne.

Kable audiofilskie

Grubość kabla

Teoretycznie najlepiej dobrać kable o średnicy nie większej niż 1 mm. W praktyce najlepiej dopasować je bezpośrednio do mocy kolumn głośnikowych:

•0-70 W – średnica 1,5 mm2,
•70-120 W – średnica 2,5 mm2,
•120-200 W – średnica 4 mm2.

W przypadku kabli audiofilskich nie odgrywa roli to, jak został on skonstruowany - standardowo czy też z plecionką.

Miedziany drut

Jakość miedzi stanowi bardzo istotny parametr przy wyborze przewodów. Decydując się na kable audiofilskie, warto kupić najlepiej srebrzankę, czyli druty miedziane pokryte srebrem – takie jakie są dostępne np. w sklepie Vovox. Te, które zostały pokryte cyną, są zazwyczaj kiepskiej jakości. Nie ma sensu kupowanie kabli wykonanych ze złota – one również nie do końca się w takiej sytuacji sprawdzą. 

Jeżeli chodzi natomiast o samą miedź, warto pamiętać, aby była ona jak najwyższej jakości, co oznacza, że powinniśmy zwrócić uwagę na jej czystość. Jej wskaźnik podany jest w procentach, a im jest on wyższy, tym lepsza będzie jakość przesyłanego sygnału dźwiękowego. Co więcej, w kablach wykonanych z tego materiału nie musimy bać się o to, że dojdzie do pogorszenia jego jakości.

Parametry izolacyjne

W przypadku kabli głośnikowych zawsze warto lepiej wybrać te, które cechują się dobrą izolacją. Dzięki temu będziesz mógł z nich korzystać nawet przez wiele lat. Zdarza się, że kable przechowujemy w różnych, często nieodpowiednich warunkach, a dobra izolacyjność zapewni im w takiej sytuacji bezpieczeństwo przed wygięciem oraz zniszczeniem. Co więcej, zmniejszy ona także ryzyko zakłóceń elektromagnetycznych. Wiadomo jednak, że zawsze najlepszymi parametrami charakteryzują się kable Hi-End.

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria