Kim jest instruktor praktycznej nauki zawodu? Co należy do jego zadań?

 

Kształcenie dualne to połączenie działania dwóch ważnych instytucji - szkoły i przedsiębiorstwa oraz trzeciego kluczowego elementu - osoby, która spaja teorię z praktyką. Poznaj pracę instruktora praktycznej nauki zawodu. Dowiedz się, kim jest i czym zajmuje się na co dzień.

 

Żeby zostać instruktorem

Funkcję instruktora praktycznej nauki zawodu reguluje rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Według założeń tego dokumentu osoba, która chce pracować na tym stanowisku,  musi posiadać określone wykształcenie, udokumentowane doświadczenie zawodowe oraz niezbędny kurs pedagogiczny zakończony egzaminem.

 

To właśnie przygotowanie pedagogiczne pozwala na udoskonalenie umiejętności miękkich potrzebnych do pracy z młodymi pracownikami. Zwykle kursy są organizowane w jednostkach kształcących i obejmują zajęcia z psychologii, pedagogiki i metodyki. Niektóre ośrodki pozwalają odbyć swoje zajęcia za pośrednictwem internetu, więc nowoczesny instruktor praktycznej nauki zawodu może przygotować się do pracy podczas lekcji online.

 

Profesjonalista i specjalista ds. komunikacji

 

Zakres obowiązków instruktora praktycznej nauki zawodu to połączenie umiejętności, które wynikają z jego wykształcenia i doświadczenia, wiedzy z kursu pedagogicznego oraz umiejętności zarządzania grupą młodych ludzi. Taka osoba musi mieć szerokie umiejętności komunikacyjne, ponieważ kontaktuje się z przedstawicielami szkoły, firmy, a także z rodzicami uczniów. Musi wzbudzać respekt grupy, bo odpowiada za powodzenie prowadzonych warsztatów i opiekuje się powierzonym sprzętem.

 

Instruktor raportuje postępy kształcenia, rozmawia z dyrektorem szkoły i przedstawicielami przedsiębiorstwa. Zwraca uwagę na frekwencję i wyniki pracy uczniów.

 

Oprócz tego organizuje pracę uczniów w firmie, czuwa nad ich wynikami i reaguje w przypadku ewentualnych problemów oraz wyróżniających się osiągnięć - te mogą pozwolić na przykład na zmianę obowiązków, rekomendację premii dla ucznia lub zmian w organizacji zajęć. To instruktor wie najwięcej o grupie, przekazuje informacje i podejmuje wewnętrzne decyzje.

 

Potrójna rola - duża odpowiedzialność

 

Rola instruktora praktycznej nauki zawodu to ważna profesja, która powstała na styku rozwoju szkolnictwa, zmian na rynku pracy i wykorzystywanych w przedsiębiorstwach technologii. Ponieważ łączy kilka ról, musi posiadać wszystkie cechy, jakich wymagamy od wzorowego profesjonalisty - znać maszyny, pracę, strukturę firmy i mieć umiejętności organizacyjne. Jego praca to również elementy zawodu nauczyciela z całą przypisaną mu odpowiedzialnością. Instruktor przekazuje wiedzę, rozmawia z uczniami i jest pierwszym łącznikiem między szkołą, a rynkiem pracy. Jest organizatorem, moderuje, zarządza i podejmuje decyzje ważne dla procesu kształcenia i rozwoju firmy. Zdecydowanie zakres obowiązków instruktora PNZ jest szeroki i bardzo istotny dla całego procesu. Jego rola jest niezwykle odpowiedzialna i przeznaczona dla ambitnych oraz dobrze zorganizowanych profesjonalistów - wychowawców.

 

Przeczytaj więcej: https://edunet-poland.pl/fachowiec-nauczyciel-mentor-rola-instruktora-praktycznej-nauki-zawodu/.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria