Rodzaje kredytów dla firm – charakterystyka

Nierzadko jedynym sposobem na utrzymanie płynności finansowej firmy są kredyty. Czasami przedsiębiorstwo potrzebuje również większych środków finansowych na zakup nowego sprzętu, modernizację, maszyny albo chce mieć pieniądze pod ręką na wypadek spóźnionej zapłaty faktury przez kontrahenta. Rynek kredytów firmowych jest całkiem spory, w większości przypadków musimy jednak określić cel naszego kredytu i to od niego będzie zależało, na jaki kredyt się zdecydujemy.

Kredyt inwestycyjny

Tego typu kredytu banki przydzielają firmom, które chcą rozbudowywać swoje przedsiębiorstwo. Pozyskane od banku fundusze firma może wydać na sfinansowanie zakupu nieruchomości, służbowych samochodów, maszyn produkcyjnych, patentów czy oprogramowania. Dzięki kredytowi inwestycyjnemu firma z pewnością szybciej się rozwinie, dzięki czemu będzie w przyszłości generować większe zyski. Pamiętajmy jednak, że warunkiem takiego przedsięwzięcia jest odpowiedni biznes plan i jego uzasadnienie oraz planowane zyski, dodatkowo bank wykona własną analizę finansowo-ekonomiczną naszej inwestycji.

Przy kredytach inwestycyjnych gra toczy się o spore sumy, więc bank może wymagać wkładu własnego przedsiębiorstwa oraz odpowiedniego zabezpieczenia w postaci hipoteki, przeniesienia własności lub weksla in blanco.

Niektóre inwestycje mogą wymagać tak dużego kapitału, że przekroczy to możliwości finansowe jednego kredytodawcy, wtedy z pomocą przychodzi kredyt konsorcjalny. Kredyt taki polega na tym, że jednemu kredytobiorcy, kredytu udzielają co najmniej dwa banki.

Przy kredycie z pewnością zostanie obliczona nasza zdolność kredytowa na podstawie dochodów, istotne będzie także nie zaleganie ze składkami w ZUS-ie oraz podatkami w Urzędzie Skarbowym.

Pieniądze, które wzięliśmy od banku, należy wydać na cel, na który kredyt został nam przyznany. Banki często weryfikują na co zostały spożytkowane ich środki i w razie źle wydatkowanych mogą nakazać zwrotu pieniędzy.

Kredyt obrotowy

Jeśli masz kłopoty z zachowaniem płynności finansowej i brakuje Ci środków na finansowanie bieżącej działalności, możesz zdecydować się na kredyt obrotowy. Pożyczkę taką można przeznaczyć na zakup brakujących towarów, materiałów, zapłatę wynagrodzenia pracownikom czy opłaty administracyjne. Wysokość takiego kredytu zależna jest od ogólnego stanu przedsiębiorstwa. Taki kredyt zazwyczaj można utrzymać na krócej niż jeden rok.

Kredyt na rachunku bieżącym

Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem kredytowym jest kredyt na rachunku bieżącym. Inaczej można go nazwać limitem debetowym. Odsetki tu naliczane są jedynie od wykorzystywanych przez firmę środków, a każda wpłata na konto pomniejsza zadłużenie klienta. Ten typ kredytu zazwyczaj jest mniej oprocentowany, gdyż wpłaty na konto stanowią tu niejako zabezpieczenie takiego kredytu. Umowa o kredyt na rachunku bieżącym podpisywana jest najczęściej na rok, ale istnieje możliwość jej przedłużenia.

Oczywiście powyższe typy kredytów to nie jedyne możliwości z jakich mogą skorzystać przedsiębiorcy, istnieją chociażby jeszcze takie kredyty jak linia kredytowa czy kredyt na start działalności, które bywają przydatnymi produktami dla wielu przedsiębiorców.


Źródło : http://www.totalmoney.pl/kredyty_dla_firm.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria