Czy magazyn spełnia ważną rolę w przedsiębiorstwie?

Temat magazynów to zawsze temat rzeka. Najprostsza jego definicja głosi, że jest miejscem przeznaczonym do przechowywania zapasów przedsiębiorstwa. Z logistycznego punktu widzenia to również bardzo ważne ogniwo łańcucha dystrybucyjnego i wiele przedsiębiorstw zupełnie nie ma szans się bez niego obejść. Jaka jest więc dokładnie rola magazynu w przedsiębiorstwie i co dla firmy oznaczają problemy w jego obrębie?

Po co w przedsiębiorstwach magazyny?

Przede wszystkim, magazyny odgrywają kluczowe role w różnego rodzaju przedsiębiorstwach produkcyjnych. Obecny rynek wymusza na producentach składowanie ich wyrobów, gdyż pozbycie się ich prosto „z taśmy” jest rzeczą niemalże niemożliwą. Co więcej, wszelkiego rodzaju firmy handlowe nie są w stanie właściwie odpowiadać na potrzeby konsumentów bez posiadania dostatecznej ilości zapasów. Idąc tym tropem, magazyn można określić jako miejsce odpoczynku produktu przed dalszą wędrówką bądź zmianą właściciela.

Kto odpowiada za niepowodzenia procesów logistycznych?

Procesy logistyczne to bardzo skomplikowane przedsięwzięcia zależne od niezliczonej ilości czynników. Ryzyko niepowodzeń czyha praktycznie na każdym kroku, dlatego należy doskonale znać specyfikę poszczególnych etapów by wyeliminować je do minimum. Rozważając przypadek magazynów, trzeba rozgraniczyć czy mamy do czynienia z własnym magazynem przedsiębiorstwa czy przestrzenią wynajmowaną. Magazyny własne przedsiębiorstw to skomplikowana inwestycja, wymagająca posiadania doskonałej infrastruktury (wiąże się ona z wysokimi kosztami) oraz dobrze wykwalifikowanych pracowników. W przypadku niepowodzeń cała wina pozostaje w obrębie przedsiębiorstwa i to ono odpowiedzialne jest za naprawę wszelkich strat. Magazyny do wynajęcia są niejako bezpieczniejszą opcją, gdyż przechowywanie swoich produktów powierzamy fachowcom. Wynajmując magazyn nie musimy obawiać się o stopień wyszkolenia pracowników oraz o awarie sprzętów niezbędnych do jego funkcjonowania.  Za straty pojawiające się na etapie składowania finansowo odpowiada właściciel magazynu, a nie przedsiębiorstwo produkcyjne czy handlowe.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria