Na czym polega integracja systemowa? Czym jest szyna integracyjna ESB?

​Praca wielu branż opiera się na działaniu zróżnicowanych systemów o wszechstronnych funkcjach i cechach. Warto jednak wiedzieć, że do pełnego wykorzystania ich potencjału konieczna może być integracja systemów. Czym tak właściwie jest, kiedy warto ją przeprowadzić i jakie korzyści może przynieść?

Czym jest integracja systemowa?

Integracja systemowa jest niczym innym niż połączeniem ze sobą odrębnych, zróżnicowanych oprogramowań w jedno. Dzięki temu umożliwiony zostaje przepływ danych pomiędzy poszczególnymi programami, a także wykorzystanie oprogramowania X do sprawniejszego wykonania zadań w systemie Y. Jest to skomplikowany proces, którego przebieg zależy od rodzaju oprogramowania, dlatego integracja systemowa to jedna z usług profesjonalnych firm informatycznych. Świadczą one nie tylko usługi w tym zakresie, ale także doradzają klientom oraz konsultują z nimi rozwiązania mające na celu zbudowanie wydajnego i niezawodnego systemu. Nie wszystkie programy będzie można zintegrować w prosty sposób. Do łatwiejszych do integracji zaliczmy programy oparte na otwartym kodzie źródłowym, czyli open source oraz API. Istnieje także możliwość połączenia systemów wyprodukowanych przez firmy zewnętrzne. Specjaliści wyróżniają integrację systemową jednostronną, gdy dane płyną w jednym kierunku, łącząc ze sobą kluczowe aspekty poszczególnych programów oraz dwustronną z przepływem informacji w dwie strony.

Kiedy powinno się integrować systemy informatyczne?

Połączenie działania dowolnej ilości systemów informatycznych może znacząco wpłynąć na wzrost wydajności pracy w wielu branżach, dzięki automatycznej aktualizacji. Pozwala to także na uniknięcie błędów, powstałych na skutek ciągłego przepisywania ich tych samych danych – gdy pojawiają się zbyt często i powodują dezorganizacje pracy, warto zainteresować się połączeniem systemów. Ponadto usługi tego typu są przydatne w sytuacji, gdy istnieje potrzeba wymiany komunikatów pomiędzy poszczególnymi programami, a także, by zapewnić przepływ danych pomiędzy bazami różnych dostawców. Warto przeprowadzić integrację systemów informatycznych, gdy konieczne jest wykorzystanie funkcji jednego oprogramowania w drugim. Ponadto pomoc informatyków w zakresie integracji systemów jest niezbędna dla uruchomienia nowych systemów na platformach oraz wykonania upgrade programów w celu rozszerzenia ich funkcjonalności.

Dlaczego warto przeprowadzić integrację systemową?

Przeprowadzenie integracji systemowej niesie za sobą inne korzyści, oprócz usprawnienia realizacji działań pracowników i wzrostu ich produktywności. Warto podkreślić, ze tego typu rozwiązanie pozwala na sprawniejsze i dokładniejsze działanie systemów raportująco-analitycznych. Wynika to z lepszego dostępu do danych. Ponadto warto zaznaczyć, że dzięki integracji dane dostępne są dla wszystkich osób w firmie, nawet w przypadku pracy zdalnej, współdziałania kilku zespołów, a także posiadania wielu działów czy kilku filii firmy w różnych lokalizacjach. Uzyskują oni dostęp do tych samych informacji czy funkcjonalności w tym samym czasie, bez konieczności przesyłania ich czy nadawania dostępów. Dodatkowo takie rozwiązanie realnie wpływa na oszczędności czasu oraz pieniędzy.

Szyna integracyjna ESB – co to jest?

Szyna integracyjna ESB jest rozwiązaniem informatycznym pozwalającym na integrację systemów. Stanowi ich dodatkowy element. Dzięki niej możliwe jest optymalne współdziałanie funkcji platform, przesył danych pomiędzy nimi oraz monitorowanie działania programów, a także dynamiczne odłączanie i przyłączanie elementów systemu. Wykorzystywana jest m.in. w fabrykach do przesyłania danych produkcyjnych oraz stanów maszyn na bieżąco, elastycznego integrowania programów oraz aplikacji, konfiguracji samoobsługowych portali np. w sklepach internetowych, działalności w pionowych łańcuchach dostaw, działań związanych z Internetem rzeczy (IoT), czyli wszędzie tam, gdzie konieczne jest scalenie więcej niż 2 programów.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria