Aplikacje pogodowe dla użytkowników smartfonów

Możliwość szybkiego sprawdzenia prognozy pogody jest niezwykle przydatną funkcją internetu, z której możemy korzystać w wielu sytuacjach. Obecnie możliwość ta jest również jedną z najchętniej wykorzystywanych funkcji smartfonów – pojawiło się już mnóstwo aplikacji, które pozwalają na szybkie sprawdzenie pogody. Liderem w tej dziedzinie jest Google Play, w którym wybór takich aplikacji jest naprawdę szeroki. Dla niektórych firm oferowanie możliwości szybkiego sprawdzenia prognozy pogody jest również świetnym sposobem na reklamę własnej marki. Warto dowiedzieć się, czy takie aplikacje są rzeczywiście przydatne i czy sami chętnie z nich korzystamy. 

Obecnie w wielu nowych smartfonach prognoza pogody dla danego regionu w którym akurat się znajdujemy jest podawana automatycznie. Nie musimy instalować w tym celu żadnej aplikacji – prognoza jest po prostu wyświetlana na głównym ekranie naszego urządzenia. Przeprowadzono jednak ciekawe badania pokazujące, jak wielu użytkowników instaluje specjalne, osobne aplikacje do tego przeznaczone i w jakich okresach najchętniej z nich korzystamy. Co bardzo ważne, badania dają wyniki dotyczące nie tylko samego pobierania aplikacji, ale również ich instalowania na urządzeniach oraz uruchamiania – pokazują zatem, jak wielu ludzi realnie z nich korzysta.

W wyniku badań ukazuje się ciekawa zależność pomiędzy częstotliwością korzystania z takich aplikacji a porą roku. Największy zasięg maksymalny – około 13% - osiągają one w lipcu, a więc w okresie wakacyjnym. Planujemy wówczas urlopy i wyjazdy, przez co chętnie sprawdzamy prognozy pogody dotyczące nie tylko miejsca naszego zamieszkania, ale również regionów będących celem naszych podróży. We wrześniu zasięg ten spada już do 9%. Kończą się wakacje, zaś prognoza na najbliższe dni nie jest dla nas tak ważna; nastawiamy się zresztą na to, że nadchodzi jesień, przez co pogoda stanie się bardziej jednostajna.

pogoda

Analiza pokazuje również, w jakich godzinach najchętniej sprawdzamy pogodę. Pod tym względem wyniki raczej niezbyt się od siebie różnią, co mówi nam, że po takie aplikacje sięgamy z taką samą częstotliwością przez cały dzień. Niewielkie różnice można zauważyć jedynie w lipcu, kiedy pogodę nieco częściej sprawdzamy w godzinach wieczornych, niż porannych. Wyniki pokazują również, że przez cały rok po takie aplikacje chętniej sięgamy w ciągu dni roboczych, a znacznie rzadziej weekendami. Jest to prawdopodobnie związane z tym, że chcemy wiedzieć jak powinniśmy ubrać się następnego dnia do pracy czy szkoły – dostosowanie swojej garderoby do warunków pogodowych jest przecież bardzo ważne.

W sieci można znaleźć wiele takich aplikacji pogodowych, zatem w wynikach badań nie mogłoby zabraknąć zestawienia tych najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych z nich. Na szczycie listy znalazła się tu aplikacja AccuWeather – jest to aplikacja, którą statystycznie włącza najwięcej użytkowników. Pod względem średni czas przez który dany aplikacja jest wykorzystywana przez użytkowników, to na szczycie listy znajduje się Weather Live. Warto przy tym zauważyć, że takie różnice niekoniecznie wskazują na to, że któraś aplikacja jest lepsza od drugiej. Raczej pokazują one najważniejsze różnice pomiędzy ich funkcjonalnością – jedna może służyć tylko do szybkiego zerknięcia na prognozę, inna z kolei do przeglądania bardziej zaawansowanych parametrów. Duża popularność aplikacji pogodowych pokazuje, że wbudowana w interface smartfona funkcjonalność nie zawsze jest w pełni wystarczająca dla użytkowników. Warto zainteresować się z takimi aplikacjami nieco bliżej, bowiem faktycznie mogą one być bardzo przydatne przy sprawdzaniu prognozy pogody.

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria