Tani prąd dla firm z Polski. Skąd pochodzi?

Zdjęcie Pixabay

W ostatnich 2 latach dużo słyszało się na temat rosnących cen prądu i działań rządu, których celem było zatrzymanie ich wzrostu. W dużej mierze udało się to osiągnąć w roku 2019. Niestety, ale od 2020 roku przedsiębiorcy z Polski płacą więcej za energię. Czy jest możliwość zatrzymania podwyżek?

Polska ma obecnie bardzo niekorzystną strukturę paliw z jakich wytwarzana jest energia elektryczna. Cały czas największy udział w produkcji energii elektrycznej w Polsce ma węgiel kamienny oraz węgiel brunatny. Taki stan rzeczy powoduje, że koszty wyprodukowania 1 MWh energii elektrycznej są obecnie wyższe niż produkcja energii z niektórych odnawialnych źródeł energii. Udział zielonej energii w całej produkcji prądu w Polsce rośnie, ale wciąż oscyluje tylko na poziomie ok. 10%.

Co wpłynęło na układ sił, w którym energetyka oparta na węglu stała się mniej opłacalna niż ta produkowana z OZE? Powodów jest kilka, poniższej przedstawiamy najważniejsze:

  1. Wzrost kosztów wydobycia węgla w Polsce
  2. Wprowadzenie mechanizmów związanego z naliczaniem opłat za emisję CO2 do atmosfery. Produkcja energii z węgla jest pod tym względem najbardziej obarczona dodatkowymi opłatami.
  3. Taniejąca technologia OZE idąca w parze z popularyzacją inwestowania w fotowoltaikę

Jak w takim razie będą wyglądać ceny energii dla firm w ciągu następnych lat?

Tańszy prąd dla firm już był. Teraz będzie tylko drożej

Rynek energii elektrycznej dla firm jest w pełni zliberalizowany. Oznacza to, że to ile zapłacimy za energię w naszej firmie zależy od warunków rynkowych, a nie od z góry narzuconych taryf, tak jak ma to obecnie miejsce w przypadku odbiorców indywidualnych. Konkurencja na rynku energii powoduje, że od chwili jej wprowadzenia średnia cena za 1 MWh przez lata spadała. Od 2010 roku do 2015 można było uzyskać cenę za 1 MWh nawet za mniej niż 200 złotych netto. Lata 2016-2018 to stabilizacja cen na poziomie ok. 250 zł netto za 1 MWh. Wszystko zaczęło się zmieniać pod koniec 2018 roku. Drożejące koszty uprawnień do emisji CO2 spowodowały, że 2 lata temu trudno było na rynku energii znaleźć ofertę, której cena za 1 MWh byłaby niższa niż 300 złotych. Dziś największe firmy energetyczne w swoich bazowych cennikach oferują średnią cenę za 1 MWh na poziomie 380-420 zł/MWh netto. Widać wyraźnie, że wzrost ofert dostępnych na rynku w ciągu ostatnich 5 lat to ok. 100%!

Sytuacja nie napawa optymizmem. Podpowiemy Wam w jaki sposób prąd dla firmy może być tańszy, a co ważne zastosowanie naszej wskazówki nie musi wiązać się z żadnymi inwestycjami.

Gdzie kupić tani prąd dla firm z Polski?

Przedstawione wcześniej przykładowe stawki jakie obecnie są dostępne na rynku odnoszą się do informacji jakie niektóre duże koncerny energetyczne pokazują na swoich stronach. Średnia cena za 1 MWh oscyluje tam w granicach 400 zł/MWh netto. W Polsce funkcjonują także mniejsze podmioty zajmujące się handlem energią. Posiadają one koncesję na obrót energią elektryczną wydaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. To właśnie te podmioty w swoich ofertach i umowach zawieranych na okres od 12 do nawet 48 miesięcy oferują ceny nawet poniżej 300 zł/MWh netto. Różnica jest kolosalna.

Przed podjęciem decyzji na temat zmiany sprzedawcy prądu warto jednak zadać sobie pytanie: skąd tak duża różnica w dostępnych ofertach? Odpowiadamy poniżej:

  • Po pierwsze Państwowe koncerny energetyczne są zmuszone sprzedawać energię elektryczną dla klientów indywidualnych poniżej kosztów jej zakupu oraz kosztów związanych z ich obsługą - przynajmniej tak wynika z warunków rynkowych. Zatwierdzane stawki za energię elektryczną czynną w taryfie G przez Prezesa URE wprawdzie wzrosły w tym roku o ok. 20%, wciąż jednak należy się spodziewać, że w ciągu najbliższych miesięcy czeka klientów indywidualnych kolejny wzrost cen na podobnym poziomie. Jest to o tyle istotne, że firmy chcąc zminimalizować straty jakie ponoszą w związku ze sprzedażą prądu do klientów indywidualnych podnoszą ceny dla przedsiębiorców. Nikt tego oficjalnie nie przyznaje, ale trudno wyciągnąć innych wniosek patrząc na różnice w cenie za 1 MWh netto po jakiej prąd sprzedawany jest dla klientów indywidualnych, a tym po ile oferowany jest dla firm.
  • Po drugie niezależni sprzedawcy energii to spółki, których koszty funkcjonowania są dużo niższe od tych jakie generują najwięksi w Polsce sprzedawcy energii. W prywatnej spółce ponoszone koszty np. związane z zatrudnianiem osób są dokładnie analizowane. Jeśli do tego dodamy fakt, że mniejsze spółki obrotu są często lepiej przygotowane do wysokiej jakości obsługi klientów biznesowych to efekt jest taki, że są w stanie działać i zarabiać na dużo niższych marżach.
  • Po trzecie w ciągu ostatnich miesięcy ceny zakupu energii na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie mocno wyhamowały, a wręcz spadły. Dzięki temu w najnowszych ofertach alternatywnych sprzedawców prądu cena za 1 MWh na rok 2020 spadła dużo ponad 300 zł/MWh netto!
  • Po czwarte rynek w ciągu ostatnich 2 lat mocno stracił na konkurencyjności. Ustawa tzw. zamrażająca ceny energii była dla wielu prywatnych spółek zabójcza w skutkach. Wolny rynek energii przestał tak naprawdę w 2019 roku funkcjonować. Wiele spółek upadło, a ich klienci byli zmuszeni do przejścia do innego sprzedawcy. W takiej sytuacji na szczęście nie brakowało podmiotów, które od razu przejęły klientów od upadających spółek obrotu. W praktyce żaden klient tych firm nie został bez prądu - to gwarancja funkcjonowania rynku energii. Przedsiębiorca, którego sprzedawca prądu upadł musiał tylko i wyłącznie znaleźć inną firmą. Miał na to zazwyczaj ok. 3 miesięcy czasu.

Jak w takim razie znaleźć ofertę, która będzie nie tylko atrakcyjna cenowo, ale przede wszystkim firma sprzedająca energię będzie podmiotem wiarygodnym i sprawdzonym? Z pomocą przychodzą różnego rodzaju porównywarki cen. Jest ich naprawdę sporo. My poniżej przedstawimy jak wygląda porównanie cen prądu dla firm dla klientów biznesowych na podstawie jednaj z najdłużej działającej na rynku porównywarki cen prądu, z której korzystać możemy już od 2010 roku.

prąd dla firmy

źródło: optimalenergy.pl - kod pocztowy 00-999, zużycie roczne energii 18 MWh, taryfa C11, umowy na 12 miesięcy, z dnia 20.03.2020

Widać wyraźnie, że różnica w cenie zakupu 1 MWh energii elektrycznej czynnej wynosi nawet ok. 30%! Zmiana sprzedawcy prądu dla sklepów, restauracji, czy też innych prywatnych biznesów w okresie szalejącego wirusa może się okazać bardzo ważnym wsparciem dla każdego przedsiębiorcy.

Czy zmiana sprzedawcy prądu jest bezpieczna?

Na zakończenie wróćmy jeszcze do samego procesu zmiany sprzedawcy prądu. To, że jest on dostępny wiedzą praktycznie wszyscy. Do tej pory według poniższych danych dostępnych na stronie Urzędu Regulacji Energetyki na taki krok zdecydowało się ponad 200 tysięcy firm: 

dane ure zmiana sprzedawcy prądu

źródło: Urząd Regulacji Energetyki. Monitoring liczby zmian sprzedawcy prądu

Liczba ta pokazuje, że nie brakuje przedsiębiorców, którzy już od kilku lat optymalizują koszty zakupu energii elektrycznej. Najprawdopodobniej, duże różnice cenowe, a także prognozowane spowolnienie gospodarcze spowoduje, że do końca obecnego roku liczba firm, które zdecydują się na taki krok wzrośnie dwukrotnie.

Zmiana sprzedawcy prądu w firmie to proces prosty. Ze strony właściciela konieczne jest tylko i wyłącznie podpisanie umowy (po jej wcześniejszym przeczytaniu). Samym procesem zajmuje się nasz nowy sprzedawca energii.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria