Plik JPK, a podatek VAT

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) jest relatywnie nowym obowiązkiem na rynku prawnopodatkowym. W 2018 roku, do grona zobowiązanych do przedkładania pliku w okresach cyklicznych, zobowiązani zostali już wszyscy przedsiębiorcy – w tym, również mikroprzedsiębiorcy. Na połowę roku 2018, zaplanowano wprowadzenie wszystkich firm do systemu i tym samym, projekt Jednolitego Pliku Kontrolnego przejdzie z fazy startowej do kompletnego działania. Jednym z kluczowych elementów JPK, są struktury dotyczące VAT’owców. W jaki sposób wpłynęły na obecne obowiązki podatkowe VAT? Czy zmieniają funkcjonujące formularze? Skąd wzięły się wymagania VAT w Jednolitym Pliku Kontrolnym?

Funkcjonujące struktury VAT i ich powstanie

W Jednolitym Pliku Kontrolnym, podatnicy szukający miejsca na deklaracje VAT’owskie, znajdą przede wszystkim strukturę JPK_VAT. Jest do jedno z podstawowych narzędzi w ramach jednolitego pliku kontrolnego, które służy do wysyłania co miesiąc bieżących i aktualnych informacji, w ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego. Pomimo pierwszych obaw podmiotów gospodarczych, JPK został oparty na funkcjonujących do tej pory formularzach i deklaracjach, w tym VAT’owskich. Oznacza to w skrócie duże uproszczenie na podatników, księgowych i finansistów, którzy znają już konstrukcję większości wymaganych dokumentów.

Czy JPK zastąpi deklaracje VAT?

Wiele osób może zastanawiać się, po co Jednolity Plik Kontrolny powiela więc w jakiś sposób informacje przekazywane za pomocą innych formularzy. Odpowiedź jest prosta – JPK_VAT ma docelowo zastąpić wszystkie inne, znane nam druki księgowe. Jednak obecnie, znajdujemy się w swego rodzaju okresie przejściowym, a co za tym idzie JPK został uruchomiony obok, a nie zamiast funkcjonujących obowiązków podatkowych. Podatnik nie może więc mieć wyboru, które informacje przekaże. Musi spełniać wszelkie zobowiązania prawnopodatkowe, zarówno te funkcjonujące wcześniej, jak i dodany JPK.

Zaskoczenia i uwagi

Jednym z większych zaskoczeń, w szczególności dla mniejszych przedsiębiorców, którzy mają prawo do rozliczenia VAT kwartalnie, jest wprowadzenie ogólnego obowiązku przekazywania comiesięcznych informacji z Jednolitego Pliku Kontrolnego. W praktyce oznacza to, że podmioty, które tradycyjne deklaracje mogą składać raz na kwartał i tak muszą uzupełnić i przesłać JPK raz na miesiąc. Nie zmienia jednak to ich uprawnień, do składania tradycyjnej deklaracji podatkowej kwartalnie. W tej kwestii należy jednak pamiętać, że wszelkie dokumenty muszą być ze sobą zgodne i spójne.

Podsumowanie

Wizja Jednolitego Pliku Kontrolnego zakłada jednolitą, usystematyzowaną bazę z wszelkimi informacjami finansowymi i podatkowymi dotyczącymi podmiotów profesjonalnych (przedsiębiorców). Dzięki niemu, ewentualna kontrola ma być przeprowadzana sprawnie i efektywnie, a wszyscy przedsiębiorcy mają przekazywać informacje w jednym, nowoczesnym pliku elektronicznym. Dzięki temu, wszystkie potrzebne dane mają znajdować się w jednym, szybko dostępnym źródle. Czy faktycznie uda się uporządkować dokumentację podatkową polskich firm? Czy rządowi uda się zminimalizować luki prawne oraz podatkowe? Na ocenę i odpowiedź na te pytania przyjdzie nam jeszcze poczekać.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

marketingbusiness.pl

Witamy na marketingbusiness.pl! Sprawdź nasze publikacje i dowiedz się więcej na temat marketingu / HR czy technologii, sprawdź także najnowsze wiadomości oraz sytuacje na rynkach, a także dowiedz się jak lepiej poprowadzić swoją firmę i karierę. Zapraszamy!

innowacja@marketingbusiness.pl

Galeria